| Travel X-axis | 20 in |
| Travel Y-axis | 14 in |
| Travel Z-axis | 12 in |
| Machine dimensions l x w x h | 102 x 112 x 86 in |
| Max. weight of workpiece | 1500 kg |
| Max. diameter of wire | 0 - 0 in |
| Machine weight | 3500 kg |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in very good condition. An NX CAM post-processor is included with the machine.
The Mitsubishi Electric FA 20S Advance wire EDM machine represents a high-precision solution for the electrical discharge machining of complex parts. This 2006 model is an ideal choice for toolrooms and facilities requiring maximum precision in the production of cutting tools or molds. The main benefit of the machine is its reliability and advanced control system, which ensures a stable cutting process even for larger workpieces. Thanks to its design, it effectively combines high rigidity with a fine surface finish.
| YOM: | 2008 |
| Travel X-axis | 350 mm |
| Travel Y-axis | 249 mm |
| Travel Z-axis | 249 mm |
| Control system | NO |
| YOM: | 2000 |
| Travel X-axis | 320 mm |
| Travel Y-axis | 220 mm |
| Travel Z-axis | 180 mm |
| Max. weight of workpiece | 500 kg |
| Total input | 13 kVA |
| Control system | YES |
| Control system Fanuc | |
| Machine dimensions l x w x h | 3200 x 2200 x 2000 mm |
| Machine weight | 1200 kg |
| YOM: | 1998 |
| Travel X-axis | 520 mm |
| Travel Y-axis | 370 mm |
| Travel Z-axis | 300 mm |
| Axis U | 120 mm |
| Axis V | 120 mm |
| Max. weight of workpiece | 650 kg |
| Machine weight | 2300 kg |
| Control system | NO |
| YOM: | 2023 |
| Travel X-axis | 400 mm |
| Travel Y-axis | 300 mm |
| Travel Z-axis | 250 mm |
| Axis U | 150 mm |
| Axis V | 150 mm |
| Max. load of table | 500 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 2190x2590x2230mm mm |
| Machine weight | 3400 kg |
| Control system | NO |
| YOM: | 2016 |
| Travel X-axis | 800 mm |
| Travel Y-axis | 600 mm |
| Travel Z-axis | 200 mm |
| Machine weight | 300 kg |
| Max. diameter of wire | 0,3 mm |
| Max. weight of workpiece | 500 kg |
| Control system | YES |
| Control system Fanuc | 31i-WB |