| X irányú mozgás | 500 mm |
| Y irányú mozgás | 350 mm |
| Z irányú mozgás | 300 mm |
| Méretek hossz.×szél.×mag. | 2550x2800x2150 mm |
| A munkadarab max. súlya | 1500 kg |
| Max. huzalátmérő | 0,1-0,36 mm |
| A gép súlya | 3500 kg |
Műszaki paraméterek változásának a joga fenntartva.
The machine is in very good condition. An NX CAM post-processor is included with the machine.
The Mitsubishi Electric FA 20S Advance wire EDM machine represents a high-precision solution for the electrical discharge machining of complex parts. This 2006 model is an ideal choice for toolrooms and facilities requiring maximum precision in the production of cutting tools or molds. The main benefit of the machine is its reliability and advanced control system, which ensures a stable cutting process even for larger workpieces. Thanks to its design, it effectively combines high rigidity with a fine surface finish.
| Gyártás éve: | 2008 |
| X irányú mozgás | 350 mm |
| Y irányú mozgás | 249 mm |
| Z irányú mozgás | 249 mm |
| Vezérlőrendszer | nem |
| Gyártás éve: | 2000 |
| X irányú mozgás | 320 mm |
| Y irányú mozgás | 220 mm |
| Z irányú mozgás | 180 mm |
| A munkadarab max. súlya | 500 kg |
| Összesített teljesítmény | 13 kVA |
| Vezérlőrendszer | igen |
| Fanuc vezérlőrendszer | |
| Méretek hossz.×szél.×mag. | 3200 x 2200 x 2000 mm |
| A gép súlya | 1200 kg |
| Gyártás éve: | 1998 |
| X irányú mozgás | 520 mm |
| Y irányú mozgás | 370 mm |
| Z irányú mozgás | 300 mm |
| U tengely | 120 mm |
| V tengely | 120 mm |
| A munkadarab max. súlya | 650 kg |
| A gép súlya | 2300 kg |
| Vezérlőrendszer | nem |
| Gyártás éve: | 2023 |
| X irányú mozgás | 400 mm |
| Y irányú mozgás | 300 mm |
| Z irányú mozgás | 250 mm |
| U tengely | 150 mm |
| V tengely | 150 mm |
| Asztalterhelhetőség | 500 kg |
| Méretek hossz.×szél.×mag. | 2190x2590x2230mm mm |
| A gép súlya | 3400 kg |
| Vezérlőrendszer | nem |
| Gyártás éve: | 2016 |
| X irányú mozgás | 800 mm |
| Y irányú mozgás | 600 mm |
| Z irányú mozgás | 200 mm |
| A gép súlya | 300 kg |
| Max. huzalátmérő | 0,3 mm |
| A munkadarab max. súlya | 500 kg |
| Vezérlőrendszer | igen |
| Fanuc vezérlőrendszer | 31i-WB |