| X Weg | 500 mm |
| Y Weg | 350 mm |
| Z Weg | 300 mm |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 2550x2800x2150 mm |
| Max. Werkstückgewicht | 1500 kg |
| Max. Drahtdurchmesser | 0,1-0,36 mm |
| Maschinengewicht | 3500 kg |
Änderungen und Irrtümer in den technischen Daten, Angaben und Preisen sowie Zwischenverkauf vorbehalten.
The machine is in very good condition. An NX CAM post-processor is included with the machine.
The Mitsubishi Electric FA 20S Advance wire EDM machine represents a high-precision solution for the electrical discharge machining of complex parts. This 2006 model is an ideal choice for toolrooms and facilities requiring maximum precision in the production of cutting tools or molds. The main benefit of the machine is its reliability and advanced control system, which ensures a stable cutting process even for larger workpieces. Thanks to its design, it effectively combines high rigidity with a fine surface finish.
| Baujahr: | 2008 |
| X Weg | 350 mm |
| Y Weg | 249 mm |
| Z Weg | 249 mm |
| Kontrollsystem | nein |
| Baujahr: | 2000 |
| X Weg | 320 mm |
| Y Weg | 220 mm |
| Z Weg | 180 mm |
| Max. Werkstückgewicht | 500 kg |
| Gesamtleistungsbedarf | 13 kVA |
| Kontrollsystem | ja |
| Steuerung Fanuc | |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 3200 x 2200 x 2000 mm |
| Maschinengewicht | 1200 kg |
| Baujahr: | 1998 |
| X Weg | 520 mm |
| Y Weg | 370 mm |
| Z Weg | 300 mm |
| Achse U | 120 mm |
| Achse V | 120 mm |
| Max. Werkstückgewicht | 650 kg |
| Maschinengewicht | 2300 kg |
| Kontrollsystem | nein |
| Baujahr: | 2023 |
| X Weg | 400 mm |
| Y Weg | 300 mm |
| Z Weg | 250 mm |
| Achse U | 150 mm |
| Achse V | 150 mm |
| Max. Tischbelastung | 500 kg |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 2190x2590x2230mm mm |
| Maschinengewicht | 3400 kg |
| Kontrollsystem | nein |
| Baujahr: | 2016 |
| X Weg | 800 mm |
| Y Weg | 600 mm |
| Z Weg | 200 mm |
| Maschinengewicht | 300 kg |
| Max. Drahtdurchmesser | 0,3 mm |
| Max. Werkstückgewicht | 500 kg |
| Kontrollsystem | ja |
| Steuerung Fanuc | 31i-WB |