| Carrera de eje X | 500 mm |
| Carrera de eje Y | 350 mm |
| Carrera de eje Z | 300 mm |
| Dimensiones largo x ancho x alto | 2550x2800x2150 mm |
| Máx. peso pieza mecanizada | 1500 kg |
| Diámetro máximo del alambre | 0,1-0,36 mm |
| Peso de la máquina | 3500 kg |
Sujeto a cambio de parámetros técnicos.
The machine is in very good condition. An NX CAM post-processor is included with the machine.
The Mitsubishi Electric FA 20S Advance wire EDM machine represents a high-precision solution for the electrical discharge machining of complex parts. This 2006 model is an ideal choice for toolrooms and facilities requiring maximum precision in the production of cutting tools or molds. The main benefit of the machine is its reliability and advanced control system, which ensures a stable cutting process even for larger workpieces. Thanks to its design, it effectively combines high rigidity with a fine surface finish.
| Año de fabricación: | 2008 |
| Carrera de eje X | 350 mm |
| Carrera de eje Y | 249 mm |
| Carrera de eje Z | 249 mm |
| Sistema de control | No |
| Año de fabricación: | 2000 |
| Carrera de eje X | 320 mm |
| Carrera de eje Y | 220 mm |
| Carrera de eje Z | 180 mm |
| Máx. peso pieza mecanizada | 500 kg |
| Potencia total | 13 kVA |
| Sistema de control | Sí |
| Sistema de control Fanuc | |
| Dimensiones largo x ancho x alto | 3200 x 2200 x 2000 mm |
| Peso de la máquina | 1200 kg |
| Año de fabricación: | 1998 |
| Carrera de eje X | 520 mm |
| Carrera de eje Y | 370 mm |
| Carrera de eje Z | 300 mm |
| Eje U | 120 mm |
| Eje V | 120 mm |
| Máx. peso pieza mecanizada | 650 kg |
| Peso de la máquina | 2300 kg |
| Sistema de control | No |
| Año de fabricación: | 2023 |
| Carrera de eje X | 400 mm |
| Carrera de eje Y | 300 mm |
| Carrera de eje Z | 250 mm |
| Eje U | 150 mm |
| Eje V | 150 mm |
| Carga máxima de mesa | 500 kg |
| Dimensiones largo x ancho x alto | 2190x2590x2230mm mm |
| Peso de la máquina | 3400 kg |
| Sistema de control | No |
| Año de fabricación: | 2016 |
| Carrera de eje X | 800 mm |
| Carrera de eje Y | 600 mm |
| Carrera de eje Z | 200 mm |
| Peso de la máquina | 300 kg |
| Diámetro máximo del alambre | 0,3 mm |
| Máx. peso pieza mecanizada | 500 kg |
| Sistema de control | Sí |
| Sistema de control Fanuc | 31i-WB |