| Przejazd osi X | 500 mm |
| Przejazd osi Y | 350 mm |
| Przejazd osi Z | 300 mm |
| Rozmiary d x sz x w | 2550x2800x2150 mm |
| Maks. ciężar przedmiotu obrabianego | 1500 kg |
| Maks. średnica drutu | 0,1-0,36 mm |
| Ciężar maszyny | 3500 kg |
Zmiana parametrów technicznych zastrzeżona.
The machine is in very good condition. An NX CAM post-processor is included with the machine.
The Mitsubishi Electric FA 20S Advance wire EDM machine represents a high-precision solution for the electrical discharge machining of complex parts. This 2006 model is an ideal choice for toolrooms and facilities requiring maximum precision in the production of cutting tools or molds. The main benefit of the machine is its reliability and advanced control system, which ensures a stable cutting process even for larger workpieces. Thanks to its design, it effectively combines high rigidity with a fine surface finish.
| Rok produkcji: | 2008 |
| Przejazd osi X | 350 mm |
| Przejazd osi Y | 249 mm |
| Przejazd osi Z | 249 mm |
| System sterowania | nie |
| Rok produkcji: | 2000 |
| Przejazd osi X | 320 mm |
| Przejazd osi Y | 220 mm |
| Przejazd osi Z | 180 mm |
| Maks. ciężar przedmiotu obrabianego | 500 kg |
| Łączny pobór | 13 kVA |
| System sterowania | tak |
| System sterowania Fanuc | |
| Rozmiary d x sz x w | 3200 x 2200 x 2000 mm |
| Ciężar maszyny | 1200 kg |
| Rok produkcji: | 1998 |
| Przejazd osi X | 520 mm |
| Przejazd osi Y | 370 mm |
| Przejazd osi Z | 300 mm |
| Oś U | 120 mm |
| Oś V | 120 mm |
| Maks. ciężar przedmiotu obrabianego | 650 kg |
| Ciężar maszyny | 2300 kg |
| System sterowania | nie |
| Rok produkcji: | 2023 |
| Przejazd osi X | 400 mm |
| Przejazd osi Y | 300 mm |
| Przejazd osi Z | 250 mm |
| Oś U | 150 mm |
| Oś V | 150 mm |
| Maks. obciążenie stołu | 500 kg |
| Rozmiary d x sz x w | 2190x2590x2230mm mm |
| Ciężar maszyny | 3400 kg |
| System sterowania | nie |
| Rok produkcji: | 2016 |
| Przejazd osi X | 800 mm |
| Przejazd osi Y | 600 mm |
| Przejazd osi Z | 200 mm |
| Ciężar maszyny | 300 kg |
| Maks. średnica drutu | 0,3 mm |
| Maks. ciężar przedmiotu obrabianego | 500 kg |
| System sterowania | tak |
| System sterowania Fanuc | 31i-WB |