| Course X | 500 mm |
| Course Y | 350 mm |
| Course Z | 300 mm |
| Dimensions hors tout | 2550x2800x2150 mm |
| Poids maxi de la piece a usiner | 1500 kg |
| Diamètre maxi du fil | 0,1-0,36 mm |
| Poids totale de la machine | 3500 kg |
Sujet au changement de paramètres techniques.
The machine is in very good condition. An NX CAM post-processor is included with the machine.
The Mitsubishi Electric FA 20S Advance wire EDM machine represents a high-precision solution for the electrical discharge machining of complex parts. This 2006 model is an ideal choice for toolrooms and facilities requiring maximum precision in the production of cutting tools or molds. The main benefit of the machine is its reliability and advanced control system, which ensures a stable cutting process even for larger workpieces. Thanks to its design, it effectively combines high rigidity with a fine surface finish.
| Année de production: | 2008 |
| Course X | 350 mm |
| Course Y | 249 mm |
| Course Z | 249 mm |
| Système de contrôle | NON |
| Année de production: | 2000 |
| Course X | 320 mm |
| Course Y | 220 mm |
| Course Z | 180 mm |
| Poids maxi de la piece a usiner | 500 kg |
| Puissance d´entré | 13 kVA |
| Système de contrôle | OUI |
| Système de contrôle Fanuc | |
| Dimensions hors tout | 3200 x 2200 x 2000 mm |
| Poids totale de la machine | 1200 kg |
| Année de production: | 1998 |
| Course X | 520 mm |
| Course Y | 370 mm |
| Course Z | 300 mm |
| Axe U | 120 mm |
| Axe V | 120 mm |
| Poids maxi de la piece a usiner | 650 kg |
| Poids totale de la machine | 2300 kg |
| Système de contrôle | NON |
| Année de production: | 2023 |
| Course X | 400 mm |
| Course Y | 300 mm |
| Course Z | 250 mm |
| Axe U | 150 mm |
| Axe V | 150 mm |
| Charge maxi sur la table | 500 kg |
| Dimensions hors tout | 2190x2590x2230mm mm |
| Poids totale de la machine | 3400 kg |
| Système de contrôle | NON |
| Année de production: | 2016 |
| Course X | 800 mm |
| Course Y | 600 mm |
| Course Z | 200 mm |
| Poids totale de la machine | 300 kg |
| Diamètre maxi du fil | 0,3 mm |
| Poids maxi de la piece a usiner | 500 kg |
| Système de contrôle | OUI |
| Système de contrôle Fanuc | 31i-WB |