| Dimensions of table working surface | 630 x 300 mm |
| Travel X-axis | 400 mm |
| Travel Y-axis | 170 mm |
| Travel Z-axis | 220 mm |
| Max. load of table | 120 kg |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in good condition, under power.
The RUHLA VRB 2242 toolroom milling machine, manufactured by VEB Kombinat Umformtechnik, represents an ideal solution for precise milling operations in toolrooms and repair workshops. This compact machine, without a control system (manual), is characterized by high rigidity and precision, making it a reliable partner for single-piece and small-batch production of complex parts. Thanks to its design, it enables efficient machining with an emphasis on detail and long service life, thereby increasing productivity while maintaining low operating costs.
| YOM: | 2002 |
| Control system | NO |
| Dimensions of table working surface | 900 x 500 mm |
| Travel X-axis | 700 mm |
| Travel Y-axis | 500 mm |
| Travel Z-axis | 500 mm |
| Spindle taper | ISO 40 . |
| Spindle speed | 0 - 3150 /min. |
| Machine dimensions l x w x h | 2220x2115x2120 mm |
| Machine weight | 2550 kg |
| YOM: | 1974 |
| Control system | NO |
| Dimensions of table working surface | 300 x 700 mm |
| Travel X-axis | 500 mm |
| Travel Z-axis | 400 mm |
| Travel Y-axis | 250 mm |
| Spindle taper | ISA 40 . |
| Main motor power | 3,5 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 1450 x 1660 mm |
| Machine weight | 1550 kg |
| YOM: | 0 |
| Control system | NO |
| Dimensions of table working surface | 800 x 400 mm |
| Travel X-axis | 600 mm |
| Travel Y-axis | 400 mm |
| Travel Z-axis | 400 mm |
| Main motor power | 3 kW |
| Spindle speed | 40 - 2000 /min. |
| Spindle taper | ISO 40 . |
| Machine dimensions l x w x h | 1830 x 1645 x 1735 mm |
| Machine weight | 1725 kg |
| YOM: | 2011 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | 802 D si |
| Dimensions of table working surface | 254x1000 mm |
| Travel X-axis | 620 mm |
| Travel Y-axis | 250 mm |
| Travel Z-axis | 150 mm |
| Spindle taper | SK 40/BT 40 . |
| Spindle speed | 60 - 4000 /min. |
| Rapid feed | 7,5 m/min |
| YOM: | 2004 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 310 |
| Dimensions of table working surface | 800 x 400 mm |
| Travel X-axis | 500 mm |
| Travel Y-axis | 400 mm |
| Travel Z-axis | 400 mm |
| Spindle taper | ISO 40 . |
| Main motor power | 5,5 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 2210 x 2580 x 1910 mm |
| Machine weight | 2600 kg |