| Die Abmessungen des Desktop | 630 x 300 mm |
| X Weg | 400 mm |
| Y Weg | 170 mm |
| Z Weg | 220 mm |
| Max. Tischbelastung | 120 kg |
Änderungen und Irrtümer in den technischen Daten, Angaben und Preisen sowie Zwischenverkauf vorbehalten.
The machine is in good condition, under power.
The RUHLA VRB 2242 toolroom milling machine, manufactured by VEB Kombinat Umformtechnik, represents an ideal solution for precise milling operations in toolrooms and repair workshops. This compact machine, without a control system (manual), is characterized by high rigidity and precision, making it a reliable partner for single-piece and small-batch production of complex parts. Thanks to its design, it enables efficient machining with an emphasis on detail and long service life, thereby increasing productivity while maintaining low operating costs.
| Baujahr: | 2002 |
| Kontrollsystem | nein |
| Die Abmessungen des Desktop | 900 x 500 mm |
| X Weg | 700 mm |
| Y Weg | 500 mm |
| Z Weg | 500 mm |
| Spindelkegel | ISO 40 . |
| Spindeldrehzahl | 0 - 3150 /min. |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 2220x2115x2120 mm |
| Maschinengewicht | 2550 kg |
| Baujahr: | 1974 |
| Kontrollsystem | nein |
| Die Abmessungen des Desktop | 300 x 700 mm |
| X Weg | 500 mm |
| Z Weg | 400 mm |
| Y Weg | 250 mm |
| Spindelkegel | ISA 40 . |
| Hauptmotorleistung | 3,5 kW |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 1450 x 1660 mm |
| Maschinengewicht | 1550 kg |
| Baujahr: | 0 |
| Kontrollsystem | nein |
| Die Abmessungen des Desktop | 800 x 400 mm |
| X Weg | 600 mm |
| Y Weg | 400 mm |
| Z Weg | 400 mm |
| Hauptmotorleistung | 3 kW |
| Spindeldrehzahl | 40 - 2000 /min. |
| Spindelkegel | ISO 40 . |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 1830 x 1645 x 1735 mm |
| Maschinengewicht | 1725 kg |
| Baujahr: | 2011 |
| Kontrollsystem | ja |
| Steuerung Siemens | 802 D si |
| Die Abmessungen des Desktop | 254x1000 mm |
| X Weg | 620 mm |
| Y Weg | 250 mm |
| Z Weg | 150 mm |
| Spindelkegel | SK 40/BT 40 . |
| Spindeldrehzahl | 60 - 4000 /min. |
| Schnellvorschub | 7,5 m/min |
| Baujahr: | 2004 |
| Kontrollsystem | ja |
| Steuerung Heidenhain | TNC 310 |
| Die Abmessungen des Desktop | 800 x 400 mm |
| X Weg | 500 mm |
| Y Weg | 400 mm |
| Z Weg | 400 mm |
| Spindelkegel | ISO 40 . |
| Hauptmotorleistung | 5,5 kW |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 2210 x 2580 x 1910 mm |
| Maschinengewicht | 2600 kg |