| Les dimensions de la zonne de travaille | 630 x 300 mm |
| Course X | 400 mm |
| Course Y | 170 mm |
| Course Z | 220 mm |
| Charge maxi sur la table | 120 kg |
Sujet au changement de paramètres techniques.
The machine is in good condition, under power.
The RUHLA VRB 2242 toolroom milling machine, manufactured by VEB Kombinat Umformtechnik, represents an ideal solution for precise milling operations in toolrooms and repair workshops. This compact machine, without a control system (manual), is characterized by high rigidity and precision, making it a reliable partner for single-piece and small-batch production of complex parts. Thanks to its design, it enables efficient machining with an emphasis on detail and long service life, thereby increasing productivity while maintaining low operating costs.
| Année de production: | 2002 |
| Système de contrôle | NON |
| Les dimensions de la zonne de travaille | 900 x 500 mm |
| Course X | 700 mm |
| Course Y | 500 mm |
| Course Z | 500 mm |
| Cone de la broche | ISO 40 . |
| Vitesse de broche | 0 - 3150 /min. |
| Dimensions hors tout | 2220x2115x2120 mm |
| Poids totale de la machine | 2550 kg |
| Année de production: | 1974 |
| Système de contrôle | NON |
| Les dimensions de la zonne de travaille | 300 x 700 mm |
| Course X | 500 mm |
| Course Z | 400 mm |
| Course Y | 250 mm |
| Cone de la broche | ISA 40 . |
| Puissance du moteur principal | 3,5 kW |
| Dimensions hors tout | 1450 x 1660 mm |
| Poids totale de la machine | 1550 kg |
| Année de production: | 0 |
| Système de contrôle | NON |
| Les dimensions de la zonne de travaille | 800 x 400 mm |
| Course X | 600 mm |
| Course Y | 400 mm |
| Course Z | 400 mm |
| Puissance du moteur principal | 3 kW |
| Vitesse de broche | 40 - 2000 /min. |
| Cone de la broche | ISO 40 . |
| Dimensions hors tout | 1830 x 1645 x 1735 mm |
| Poids totale de la machine | 1725 kg |
| Année de production: | 2011 |
| Système de contrôle | OUI |
| Système de contrôle Siemens | 802 D si |
| Les dimensions de la zonne de travaille | 254x1000 mm |
| Course X | 620 mm |
| Course Y | 250 mm |
| Course Z | 150 mm |
| Cone de la broche | SK 40/BT 40 . |
| Vitesse de broche | 60 - 4000 /min. |
| Vitesse rapide | 7,5 m/min |
| Année de production: | 2004 |
| Système de contrôle | OUI |
| Système de contrôle Heidenhain | TNC 310 |
| Les dimensions de la zonne de travaille | 800 x 400 mm |
| Course X | 500 mm |
| Course Y | 400 mm |
| Course Z | 400 mm |
| Cone de la broche | ISO 40 . |
| Puissance du moteur principal | 5,5 kW |
| Dimensions hors tout | 2210 x 2580 x 1910 mm |
| Poids totale de la machine | 2600 kg |