| Control system Kitamura | Arumatik-Mi |
| Clamping area of table | 630x630 mm |
| Travel X-axis | 1100 mm |
| Travel Y-axis | 920 mm |
| Travel Z-axis | 1050 mm |
| Spindle speed | 35 - 12000 /min. |
| Number of driven axes | 4 |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | 15 bar |
| Spindle taper | SK - 50 BIG + . |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 61 |
| Max. weight of workpiece | 1500 kg |
| Number of pallets | 2 |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in very good condition, currently connected, and testing is possible upon prior agreement.
Power-on time: 40,656 h
Working hours: 33,198 h
Description
The Kitamura MYCENTER HX 630G horizontal machining center is a high-performance solution for precise and dynamic milling in engineering production. The machine is ideal for demanding operations requiring rigidity and stability when machining large workpieces. Thanks to the automatic pallet changer and the advanced Arumatik-Mi control system, it significantly increases production efficiency and minimizes downtime. This center is an optimal choice for facilities focused on high productivity and maximum precision in repetitive manufacturing.
| YOM: | 2008 |
| Control system | YES |
| Clamping area of table | 500x500 mm |
| Travel X-axis | 660 mm |
| Travel Y-axis | 660 mm |
| Travel Z-axis | 660 mm |
| Spindle speed | 10 - 12000 /min. |
| Number of driven axes | 4 |
| Cooling through spindle | NO |
| Spindle taper | HSK-63 . |
| Max. diameter of workpiece | 700 mm |
| Max. workpiece height | 850 mm |
| Max. weight of workpiece | 400 kg |
| YOM: | 2004 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 530 |
| Clamping area of table | 400x400 mm |
| Travel X-axis | 560 mm |
| Travel Y-axis | 510 mm |
| Travel Z-axis | 560 mm |
| Spindle speed | 10 - 10000 /min. |
| Number of driven axes | 4 |
| Cooling through spindle | YES |
| Spindle taper | SK40 . |
| Number of pallets | 2 |
| Machine dimensions l x w x h | 4730x2540x2616 mm |
| Machine weight | 8600 kg |
| Max. diameter of workpiece | 600 mm |
| Max. workpiece height | 600 mm |
| Max. weight of workpiece | 300 kg |
| Number of positions in magazine | 45 |
| YOM: | 2003 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | |
| Clamping area of table | mm |
| Travel X-axis | 400 mm |
| Travel Y-axis | 450 mm |
| Travel Z-axis | 400 mm |
| Spindle speed | 50 - 12500 /min. |
| Number of driven axes | 4 |
| Cooling through spindle | |
| Spindle taper | . |
| Number of pallets | 2 |
| Tool magazine | YES |
| YOM: | 2010 |
| Control system | YES |
| Control system Fanuc | Fanuc 31i |
| Clamping area of table | 1000x800 mm |
| Travel X-axis | 1700 mm |
| Travel Y-axis | 1250 mm |
| Travel Z-axis | 1800 mm |
| Spindle speed | 1 - 6000 /min. |
| Number of driven axes | 4 |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | 50 bar |
| Spindle taper | SK 50 . |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 180 |
| Number of pallets | 2 |
| Max. load of table | 4000 kg |
| Main motor power | 37 kW |
| YOM: | 2006 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | Sinumerik 840 D |
| Clamping area of table | 800 x 630 mm |
| Travel X-axis | 1200 mm |
| Travel Y-axis | 950 mm |
| Travel Z-axis | 1200 mm |
| Spindle speed | 20 - 6000 /min. |
| Number of driven axes | 4 |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | 15 bar |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Number of pallets | 2 |
| Machine weight | 24500 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 7600 x 5100 x 4150 mm |