| Název produktu | Inv. č. | Výrobce | Rok výroby | Parametry | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
CUT 20 |
261376 | Charmilles Technologies | 2008 | Pojezd osy X: 350 mm Pojezd osy Y: 249 mm Pojezd osy Z: 249 mm |
|
![]() |
ROBOCUT Alpha 0iA |
231666 | Fanuc | 2000 | Pojezd osy X: 320 mm Pojezd osy Y: 220 mm Pojezd osy Z: 180 mm Max. hmotnost obrobku: 500 kg Celkový příkon: 13 kVA Řídící systém Fanuc: |
|
![]() |
Alpha-1C |
251981 | Fanuc | 1998 | Pojezd osy X: 520 mm Pojezd osy Y: 370 mm Pojezd osy Z: 300 mm Osa U: 120 mm Osa V: 120 mm Max. hmotnost obrobku: 650 kg |
|
![]() |
ALC400G iGE+E Premium |
251097 | Sodick | 2023 | Pojezd osy X: 400 mm Pojezd osy Y: 300 mm Pojezd osy Z: 250 mm Osa U: 150 mm Osa V: 150 mm Max. zatížení stolu: 500 kg |
|
![]() |
AQ600L |
261419 | Sodick | 2012 | Pojezd osy X: 600 mm Pojezd osy Y: 400 mm Pojezd osy Z: 300 mm Osa U: 80 mm Osa V: 80 mm Max. výška obrobku: 300 mm |
|
![]() |
ROBOCUT α-C800iB |
261192 | Fanuc | 2016 | Pojezd osy X: 800 mm Pojezd osy Y: 600 mm Pojezd osy Z: 200 mm Hmotnost stroje: 300 kg Maximální průměr drátu: 0,3 mm Max. hmotnost obrobku: 500 kg |
|
![]() |
Robofil 440SL |
261177 | Charmilles Technologies | 2005 | Pojezd osy X: 550 mm Pojezd osy Y: 350 mm Pojezd osy Z: 400 mm |
|
![]() |
ROBOCUT Alfa-C600iA |
261163 | Fanuc | 2018 | Pojezd osy X: 600 mm Pojezd osy Y: 400 mm Pojezd osy Z: 410 mm Řídící systém Fanuc: Fanuc 31i Max. hmotnost obrobku: 1000 kg |
|
![]() |
ALC600G |
211221 | Sodick | 2017 | Pojezd osy X: 600 mm Pojezd osy Y: 400 mm Pojezd osy Z: 350 mm Osa U: 150 mm Osa V: 150 mm Max. zatížení stolu: 1000 kg |
|
![]() |
ROBOCUT Alfa-C600iA |
261043 | Fanuc | 2014 | Pojezd osy X: 600 mm Pojezd osy Y: 400 mm Pojezd osy Z: 410 mm Řídící systém Fanuc: Fanuc 31i Max. hmotnost obrobku: 1000 kg |
|
![]() |
FA 20S Advance |
231719 | MITSUBISHI ELECTRIC | 2006 | Pojezd osy X: 500 mm Pojezd osy Y: 350 mm Pojezd osy Z: 300 mm Rozměry d x š x v: 2550x2800x2150 mm Max. hmotnost obrobku: 1500 kg Maximální průměr drátu: 0,1-0,36 mm |
|
![]() |
Robofil 290 P |
251938 | Charmilles Technologies | 2000 | Pojezd osy X: 400 mm Pojezd osy Y: 250 mm Pojezd osy Z: 200 mm Rozměry d x š x v: 1800 x 1600 x 2180 mm Hmotnost stroje: 2500 kg Průměr stolu: 850 x 500 x 200 mm |
|
![]() |
MV 2400 S |
261242 | MITSUBISHI ELECTRIC | 2015 | Pojezd osy X: 600 mm Pojezd osy Y: 400 mm Pojezd osy Z: 310 mm Osa U: +75/-75 mm Osa V: +75/-75 mm Max. rozměry obráběného výrobku: 1050x820x305 mm |
U použitých drátových řezaček je primárním ukazatelem stavu účinnost generátoru a stabilita automatického navlékání drátu (AWT). Na rozdíl od třískového obrábění zde nedochází k mechanickému kontaktu, což znamená, že opotřebení je soustředěno do výkonové elektroniky, vodicích kladek a systému filtrace dielektrika.
Klíčovým faktorem je schopnost generátoru (např. od výrobců Fanuc, AgieCharmilles, Mitsubishi či Sodick) řídit frekvenci a intenzitu výboje v nanosekundových intervalech. U použitých strojů sledujeme schopnost dosahovat nízkých hodnot drsnosti povrchu ($Ra < 0,2 \mu m$) bez vzniku mikroskopických trhlin v rekrystalizované vrstvě (tzv. White Layer). Kvalita této vrstvy přímo ovlivňuje únavovou životnost vyráběných střižných nástrojů a forem.
Stav deionizační pryskyřice a filtračního okruhu není pouze otázkou údržby, ale má přímý vliv na rychlost eroze. Přesná kontrola elektrické vodivosti vody v nádrži zajišťuje, že výboj nastává v přesně definovaném okamžiku. U starších strojů je kritické ověřit stav čerpadel a těsnost vany, protože jakákoliv fluktuace v tlaku proplachu (flushing) vede k nestabilitě oblouku a potenciálnímu přetržení drátu při vysokých řezech.
Investice do použité drátové řezačky umožňuje dosáhnout špičkové přesnosti s kapitálovými náklady nižšími o 45–65 % oproti novým technologiím. Efektivita EDM procesu u použitého stroje závisí na poměru mezi cenou spotřebního materiálu (drát, filtry, ionex) a dosaženou rychlostí řezu ($mm^2/min$).
Jaký je rozdíl mezi AC a DC generátorem u použitého EDM stroje?
AC generátory (střídavý proud) u modernějších použitých strojů prakticky eliminují elektrolýzu, což zabraňuje oxidaci povrchu obrobku a 'vymývání' kobaltu ze slinutých karbidů. To je klíčové pro zachování integrity řezných hran forem.
Jak ovlivňuje automatické navlékání drátu (AWT) ziskovost použitého stroje?
Spolehlivost AWT systému určuje schopnost stroje pracovat v režimu 'Lights-out' (bezobslužný provoz). U použitého stroje je funkční AWT kritické pro zvýšení celkové efektivity zařízení (OEE), protože umožňuje automatický restart po náhodném přetržení drátu během noci.
Je možné u starší drátové řezačky dosáhnout přesnosti pro medicínské aplikace?
Ano, pokud je zajištěna stabilní teplota dielektrika a pravidelná údržba vodicích diamantových oček. Mechanická přesnost EDM strojů degraduje velmi pomalu, proto i 10 let starý stroj dokáže produkovat komponenty s tolerancí v řádu jednotek mikrometrů.