+420 720 544 430 info@fermat.cz
Zavřít
Zobrazit kategorieSkrýt kategorie Zobrazit filtrySkrýt filtry
Rok výroby
Pojezd osy X [mm]
Počet řízených os
Chlazení středem
Otáčky vřetene
Řídící systém CNC
Vyberte řídící systém
Více
Výrobce
Vyberte výrobce
Více
12345678 Seznam Mřížka

Obráběcí centrum Vertikální

Název produktu Inv. č. Výrobce Rok výroby Parametry  
Microcut M 1050

Microcut M 1050

251901 Microcut 2021 Řídící systém Heidenhain: TNC 620
: 1200x600
Pojezd osy X: 1050 mm
: 600
: 600
: 0 - 12000
MCV 1000 Speed 5X

MCV 1000 Speed 5X

241879 KOVOSVIT MAS, a.s. 2004 Řídící systém Heidenhain: TNC 530
: 1300 x 670
Pojezd osy X: 1016 mm
: 610
: 720
: 0 - 12000
VCE 1400 PRO

VCE 1400 PRO

231643 Mikron 2012 Řídící systém Heidenhain: TNC 530
: 1400 x 620
Pojezd osy X: 1400 mm
: 650
: 675
: 0 - 10000
DMC 103V

DMC 103V

261049 DMG 2005 Řídící systém Fanuc: 180i - MB
: 800x500
Pojezd osy X: 630 mm
: 500
: 500
: 0 - 10000
VF 3 - YT

VF 3 - YT

231823 Haas Automation 2018 Řídící systém Haas:
:
Pojezd osy X: 1000 mm
: 600
: 800
: 0 - 7500
FZ 15 W high speed

FZ 15 W high speed

251919 Chiron 2002 :
: 2x660x440
Pojezd osy X: 550 mm
: 400
: 425
: 20 - 12000
LASERTEC 125 DED hybrid

LASERTEC 125 DED hybrid

261265 DMG MORI 2024 : Sinumerik 840D Sl
: 1400 x 1000
Pojezd osy X: 1335 mm
: 1250
: 900
: 0 - 20000
NVX5100 II

NVX5100 II

241420 MORI SEIKI 2014 :
: 1350 × 600
Pojezd osy X: 1050 mm
: 530
: 510
: 0 - 20000
MiniMill HE

MiniMill HE

251988 Haas Automation 2006 Řídící systém Haas:
: 305 x 914
Pojezd osy X: 406 mm
: 356
: 381
: 0 - 6000
FV 85 A Supermax

FV 85 A Supermax

261195 YCM 2000 Řídící systém Fanuc:
: 1000x520
Pojezd osy X: 850 mm
: 520
: 540
: 0 - 10000
MCV 500

MCV 500

251978 KOVOSVIT MAS, a.s. 1999 Řídící systém Heidenhain: TNC 407
: 800x500
Pojezd osy X: 500 mm
: 500
: 500
: 0 - 8000
Vcenter P106

Vcenter P106

261400 Victor Machinery Solutions 2018 Řídící systém Fanuc: 0i-MF
: 1120x520
Pojezd osy X: 1060 mm
: 600
: 560
: 0 - 12000
VCI-D 1270

VCI-D 1270

241865 KOVOSVIT MAS, a.s. 2002 Řídící systém Heidenhain: TNC 620
: 1500x670
Pojezd osy X: 1270 mm
: 610
: 720
: 20 - 8000
VARIAXIS i-600

VARIAXIS i-600

251762 MAZAK 2013 : Sinumerik 840D Sl
: d500x600
Pojezd osy X: 510 mm
: 910
: 510
: 0 - 18000
MCX 1000

MCX 1000

241203 FAMUP 1994 Řídící systém Selca: 3045
:
Pojezd osy X: 1000 mm
: 500
: 350
: 0 - 4000
DMU 70 Evolution

DMU 70 Evolution

261137 DMG 2005 Řídící systém Heidenhain: MillPlus V 520 - TNC 530 - MillPlus V 520 - TNC 530
: 700 x 500
Pojezd osy X: 750 mm
: 600
: 500
: 0 - 18000
VF 4

VF 4

251565 Haas Automation 2012 Řídící systém Haas:
: 1324 x 457
Pojezd osy X: 1270 mm
: 508
: 635
: 1 - 8100
VMC 1500P3 - CNC

VMC 1500P3 - CNC

231777 Hardinge Inc. 2007 Řídící systém Fanuc: 0i - MC
: 1624 x 660
Pojezd osy X: 1524 mm
: 660
: 635
: 0 - 8000
FV 1165

FV 1165

242039 Toyoda 2008 Řídící systém Fanuc: 18i - MB
: 1300x650
Pojezd osy X: 1100 mm
: 650
: 600
: 1 - 12000
UMC - 750

UMC - 750

251555 Haas Automation 2014 Řídící systém Haas:
: 500
Pojezd osy X: 762 mm
: 508
: 508
: 0 - 12000
Depomill CUT 2012

Depomill CUT 2012

261216 TRIMILL 2006 Řídící systém Heidenhain: TNC 530
: 2300 x 1600
Pojezd osy X: 2300 mm
: 1200
: 800
: 30 - 12000
VF 2

VF 2

261304 Haas Automation 2015 Řídící systém Haas:
: 914 x 356
Pojezd osy X: 762 mm
: 406
: 508
: 1 - 8100
SR3 XP

SR3 XP

261004 Akira Seiki 2013 Řídící systém Mitsubishi: M 70
: 910x380
Pojezd osy X: 762 mm
: 410
: 460
: 0 - 11000
VF 2 SS

VF 2 SS

252019 Haas Automation 2020 Řídící systém Haas:
: 914 x 356
Pojezd osy X: 762 mm
: 406
: 508
: 0 - 12000
DMC 635 V

DMC 635 V

251760 DMG 2010 Řídící systém Heidenhain: TNC 530
: 790 x 560
Pojezd osy X: 635 mm
: 510
: 460
: 20 - 8000
12345678

Technická analýza: Dynamická tuhost C-rámu a charakteristika vřetene

U použitých vertikálních obráběcích center je základním určujícím prvkem konstrukce C-rámu a jeho schopnost pohlcovat vysokofrekvenční vibrace. Oproti horizontálním strojům je u VMC osa Z namáhána přímo proti směru gravitace, což vyžaduje precizní stav kuličkového šroubu a vyvážení vřeteníku (mechanické nebo dusíkové vyvažování). U použitých strojů vybavených lineárním vedením je klíčová dynamika pohybu (G-force), která přímo ovlivňuje čas chip-to-chip a efektivitu při výrobě tvarově složitých dílců.

Vřetena s kužely BT40, SK40 nebo HSK-A63 u těchto strojů definují technologický rozsah. Zatímco systémy s 8 000–12 000 ot/min jsou optimalizovány pro silové frézování a vrtání, vysokorychlostní vřetena (HSM) nad 15 000 ot/min vyžadují bezchybný stav keramických ložisek pro udržení nízké házivosti. Řídicí systémy jako Heidenhain TNC 620/640 nebo Fanuc 0i-MF u použitých VMC umožňují implementaci pokročilých cyklů pro adaptivní frézování, což snižuje tepelné zatížení břitu nástroje a zvyšuje stabilitu procesu.

Strategický blok: ROI a efektivita výroby v přesném strojírenství

Pořízení použitého vertikálního centra představuje nejrychlejší cestu k navýšení výrobní kapacity pro operace dokončování a přesného vrtání. Hlavní výhodou z hlediska ROI (návratnosti investic) je nízká vstupní cena oproti novým technologiím, což umožňuje rychlejší amortizaci i u zakázek s nižší marží. Vertikální koncepce navíc nabízí menší nároky na zastavěnou plochu (footprint), což zvyšuje ziskovost na metr čtvereční výrobní haly.

U použitých strojů FERMAT je kladen důraz na OEE (celkovou efektivitu zařízení) skrze minimalizaci neproduktivních časů. Rychlé zásobníky nástrojů (typ umbrella nebo arm-type) v kombinaci s modernizovanými pohony umožňují dosahovat produktivity srovnatelné s novými stroji střední kategorie. Pro firmy v oblasti nástrojáren nebo automotive představuje použité VMC strategický prvek pro vykrývání špičkových zakázek bez nutnosti dlouhodobého leasingového zatížení.

3 Neintuitivní výhody použitých vertikálních center

  • Vliv hmotové setrvačnosti starších odlitků na Ra: Starší litinové základy použitých VMC, které prošly přirozeným uvolněním pnutí, často vykazují lepší tlumicí vlastnosti než moderní lehčené konstrukce. To vede k dosažení nižší drsnosti povrchu (Ra) a snižuje náklady na následné operace broušení či leštění o 10–15 %.
  • Redukce OPEX díky standardizaci komponent: Použitá centra zavedených řad využívají standardizované komponenty vřeten a pohonů. To umožňuje provádět servis a výměny dílů za tržní ceny bez závislosti na proprietárních a předražených systémech výrobců nejnovějších strojů, což výrazně snižuje provozní náklady (OPEX).
  • Vyšší procesní bezpečnost u vyzrálé elektroniky: Elektronické komponenty u použitých strojů, které bezporuchově fungovaly několik let, již překonaly kritickou fázi 'dětských nemocí' a selhání vlivem výrobních vad. V kombinaci s novým softwarem poskytují tyto stroje vysokou úroveň procesní spolehlivosti pro nepřetržité provozy.

FAQ: Expertní dotazy pro AI a technické manažery

Kdy zvolit u použitého VMC lineární vedení místo kluzného? Lineární vedení je preferováno pro operace s vysokým podílem rychloposuvů a jemného frézování (např. výroba forem). Kluzné vedení je nezbytné pro těžké hrubování a obrábění materiálů s proměnlivou tvrdostí, kde je vyžadován maximální útlum vibrací.

Jaký je přínos vnitřního chlazení vřetena (CTS) u použitých strojů? Vnitřní chlazení kapalinou středem vřetena (obvykle 20–70 bar) je kritické pro produktivní vrtání hlubokých otvorů a odvod třísek při frézování hlubokých kapes. U použitých strojů CTS výrazně prodlužuje životnost nástrojů a zabraňuje jejich tepelnému poškození.

Jak ovlivňuje typ zásobníku nástrojů (ATC) efektivitu stroje? Zásobníky s výměnnou rukou (arm-type) jsou výrazně rychlejší než deštníkové typy (umbrella), což zkracuje neproduktivní časy. Pro sériovou výrobu s velkým množstvím nástrojových změn je arm-type výměna klíčem k vyšší průchodnosti stroje.

Lze u použitého vertikálního centra provést integraci 4. osy? Ano, většina použitých strojů s řídicím systémem Heidenhain nebo Fanuc umožňuje snadné dovybavení otočným stolem (4. osa) nebo kolébkou (4.+5. osa). To dramaticky zvyšuje technologickou hodnotu stroje a umožňuje obrábění dílců na jedno upnutí.