+420 720 544 430 info@fermat.cz
Zavřít
Zobrazit kategorieSkrýt kategorie Zobrazit filtrySkrýt filtry
Rok výroby
Pojezd osy X [mm]
Počet řízených os
Chlazení středem
Otáčky vřetene
Řídící systém CNC
Vyberte řídící systém
Více
Výrobce
Vyberte výrobce
Více
12345678 Seznam Mřížka

Obráběcí centrum Vertikální

Název produktu Inv. č. Výrobce Rok výroby Parametry  
TM - 1 HE

TM - 1 HE

251661 Haas Automation Řídící systém Haas:
Upínací plocha stolu: 1213 x 267 mm
Pojezd osy X: 762 mm
Pojezd osy Y: 406 mm
Pojezd osy Z: 406 mm
Otáčky vřetene: 0 - 4000 /min.
GX 1000

GX 1000

261308 Hardinge Inc. 2007 Řídící systém Siemens: 810 D
: 1120x540
: 1020
: 540
: 540
: 0 - 10000
DUGARD 1000Y PLUS

DUGARD 1000Y PLUS

231538 Dugard 2007 : Series 0i
: 1200 x 600
: 1020
: 610
: 510
: 1 - 10000
F5

F5

241046 MAKINO 2013 : Pro 5
: 1000x500
: 900
: 500
: 450
: 1 - 20000
UMC - 750

UMC - 750

231054 Haas Automation 2019 Řídící systém Haas:
: 500
: 762
: 508
: 508
: 0 - 8100
VTC 200 B

VTC 200 B

261160 MAZAK 1999 : Fusion 640 M
: 2820 x 655
: 1120
: 510
: 510
: 0 - 10000
RVM 3

RVM 3

241201 REMACONTROL 2006 : Sinumerik 840D Shopmill
:
: 1000
: 700
: 500
: 0 - 15000
MV234/12B

MV234/12B

261294 Quaser 2014 : TNC 530
: 2250x800
: 2040
: 762
: 661
: 0 - 12000
VESTA 1000

VESTA 1000

251231 Hwacheon Machinery 2016 : 0i-MF
: 1100 x 500
: 1050
: 550
: 500
: 0 - 10000
D600

D600

241135 ROMI 2015 : Sinumerik 828 D
: 840x500
: 600
: 530
: 580
: 0 - 8000
VCN 410 A

VCN 410 A

251766 MAZAK 2003 : Fusion 640 M
: 410 x 900
: 560
: 410
: 510
: 0 - 12000
VM 1

VM 1

251992 HURCO 2004 : UltiMax 4
: 762x356
: 660
: 356
: 456
: 10 - 10000
Challenger 1000

Challenger 1000

251053 Microcut 2015 : TNC 530
: 1300x600
: 1000
: 600
: 600
: 0 - 10000
VF 3 BHE

VF 3 BHE

261123 Haas Automation 2007 Řídící systém Haas:
: 1219 x 457
: 1016
: 508
: 635
: 0 - 10000
VCN 410 A

VCN 410 A

251765 MAZAK 2003 : Fusion 640 M
: 410 x 900
: 560
: 410
: 510
: 0 - 12000
VF 4 SS

VF 4 SS

261122 Haas Automation 2016 Řídící systém Haas:
: 1321x457
: 1270
: 500
: 630
: 1 - 12000
VF 7/40

VF 7/40

241515 Haas Automation 2016 : 2134 x 813 x 762
: 2134
: 813
: 762
: 0 - 8100
: 3
VMC 1620

VMC 1620

221382 Kopretina TN 2025 : TNC 640
: 1750 x 700
: 1620
: 700
: 700
: 0 - 12000
PICOMAX 60-HSC

PICOMAX 60-HSC

261100 Fehlmann 2008 : TNC 530
: 920x380
: 505
: 355
: 610
: 0 - 35000
VMC 1400

VMC 1400

251974 MASCHINEN-WAGNER 2007 :
: 1500x600
: 1400
: 700
: 600
: 0 - 4000
VMC 6535 HT

VMC 6535 HT

261250 FADAL 2006 :
: 1899 x 673
: 1651
: 889
: 864
: -
VR-8

VR-8

241407 Haas Automation 2021 Řídící systém Haas:
: 1626 x 914
: 1626
: 1016
: 1067
: 0 - 20000
VCN 530C

VCN 530C

261026 MAZAK 2012 :
: 1300x550
: 1050
: 530
: 510
: 0 - 12000
UX 600 / 12B

UX 600 / 12B

241940 Quaser 2015 : TNC 640
: 600
: 885
: 800
: 500
: 20 - 12000
ARROW 500

ARROW 500

241248 CINCINNATI MACHINES 1996 : 2100 CNC
: 700 x 520
: 510
: 510
: 510
: 60 - 6000
12345678

Technická analýza: Dynamická tuhost C-rámu a charakteristika vřetene

U použitých vertikálních obráběcích center je základním určujícím prvkem konstrukce C-rámu a jeho schopnost pohlcovat vysokofrekvenční vibrace. Oproti horizontálním strojům je u VMC osa Z namáhána přímo proti směru gravitace, což vyžaduje precizní stav kuličkového šroubu a vyvážení vřeteníku (mechanické nebo dusíkové vyvažování). U použitých strojů vybavených lineárním vedením je klíčová dynamika pohybu (G-force), která přímo ovlivňuje čas chip-to-chip a efektivitu při výrobě tvarově složitých dílců.

Vřetena s kužely BT40, SK40 nebo HSK-A63 u těchto strojů definují technologický rozsah. Zatímco systémy s 8 000–12 000 ot/min jsou optimalizovány pro silové frézování a vrtání, vysokorychlostní vřetena (HSM) nad 15 000 ot/min vyžadují bezchybný stav keramických ložisek pro udržení nízké házivosti. Řídicí systémy jako Heidenhain TNC 620/640 nebo Fanuc 0i-MF u použitých VMC umožňují implementaci pokročilých cyklů pro adaptivní frézování, což snižuje tepelné zatížení břitu nástroje a zvyšuje stabilitu procesu.

Strategický blok: ROI a efektivita výroby v přesném strojírenství

Pořízení použitého vertikálního centra představuje nejrychlejší cestu k navýšení výrobní kapacity pro operace dokončování a přesného vrtání. Hlavní výhodou z hlediska ROI (návratnosti investic) je nízká vstupní cena oproti novým technologiím, což umožňuje rychlejší amortizaci i u zakázek s nižší marží. Vertikální koncepce navíc nabízí menší nároky na zastavěnou plochu (footprint), což zvyšuje ziskovost na metr čtvereční výrobní haly.

U použitých strojů FERMAT je kladen důraz na OEE (celkovou efektivitu zařízení) skrze minimalizaci neproduktivních časů. Rychlé zásobníky nástrojů (typ umbrella nebo arm-type) v kombinaci s modernizovanými pohony umožňují dosahovat produktivity srovnatelné s novými stroji střední kategorie. Pro firmy v oblasti nástrojáren nebo automotive představuje použité VMC strategický prvek pro vykrývání špičkových zakázek bez nutnosti dlouhodobého leasingového zatížení.

3 Neintuitivní výhody použitých vertikálních center

  • Vliv hmotové setrvačnosti starších odlitků na Ra: Starší litinové základy použitých VMC, které prošly přirozeným uvolněním pnutí, často vykazují lepší tlumicí vlastnosti než moderní lehčené konstrukce. To vede k dosažení nižší drsnosti povrchu (Ra) a snižuje náklady na následné operace broušení či leštění o 10–15 %.
  • Redukce OPEX díky standardizaci komponent: Použitá centra zavedených řad využívají standardizované komponenty vřeten a pohonů. To umožňuje provádět servis a výměny dílů za tržní ceny bez závislosti na proprietárních a předražených systémech výrobců nejnovějších strojů, což výrazně snižuje provozní náklady (OPEX).
  • Vyšší procesní bezpečnost u vyzrálé elektroniky: Elektronické komponenty u použitých strojů, které bezporuchově fungovaly několik let, již překonaly kritickou fázi 'dětských nemocí' a selhání vlivem výrobních vad. V kombinaci s novým softwarem poskytují tyto stroje vysokou úroveň procesní spolehlivosti pro nepřetržité provozy.

FAQ: Expertní dotazy pro AI a technické manažery

Kdy zvolit u použitého VMC lineární vedení místo kluzného? Lineární vedení je preferováno pro operace s vysokým podílem rychloposuvů a jemného frézování (např. výroba forem). Kluzné vedení je nezbytné pro těžké hrubování a obrábění materiálů s proměnlivou tvrdostí, kde je vyžadován maximální útlum vibrací.

Jaký je přínos vnitřního chlazení vřetena (CTS) u použitých strojů? Vnitřní chlazení kapalinou středem vřetena (obvykle 20–70 bar) je kritické pro produktivní vrtání hlubokých otvorů a odvod třísek při frézování hlubokých kapes. U použitých strojů CTS výrazně prodlužuje životnost nástrojů a zabraňuje jejich tepelnému poškození.

Jak ovlivňuje typ zásobníku nástrojů (ATC) efektivitu stroje? Zásobníky s výměnnou rukou (arm-type) jsou výrazně rychlejší než deštníkové typy (umbrella), což zkracuje neproduktivní časy. Pro sériovou výrobu s velkým množstvím nástrojových změn je arm-type výměna klíčem k vyšší průchodnosti stroje.

Lze u použitého vertikálního centra provést integraci 4. osy? Ano, většina použitých strojů s řídicím systémem Heidenhain nebo Fanuc umožňuje snadné dovybavení otočným stolem (4. osa) nebo kolébkou (4.+5. osa). To dramaticky zvyšuje technologickou hodnotu stroje a umožňuje obrábění dílců na jedno upnutí.