+420 720 544 430 info@fermat.cz
Zavřít
Zobrazit kategorieSkrýt kategorie Zobrazit filtrySkrýt filtry
Rok výroby
Pojezd osy X [mm]
Počet řízených os
Chlazení středem
Otáčky vřetene
Řídící systém CNC
Vyberte řídící systém
Více
Výrobce
Vyberte výrobce
Více
12345678 Seznam Mřížka

Obráběcí centrum Vertikální

Název produktu Inv. č. Výrobce Rok výroby Parametry  
INTEGREX I-630V

INTEGREX I-630V

251473 MAZAK 2015 : MATRIX 2
: 630 x 630
Pojezd osy X: 1475 mm
: 1050
: 1050
: 0 - 10000
VX500

VX500

251644 Hyundai 2010 Řídící systém Fanuc: 21i - MB
: 1060
: 510
: 635
: 3
Výkon hlavního elektromotoru: 11/15 kW
DZ 24 W Magnum

DZ 24 W Magnum

241399 Chiron 2015 : Sinumerik 840 D
: 2X D 500
Pojezd osy X: 830 mm
: 630
: 630
: 0 - 20000
MA 600 H II

MA 600 H II

251189 Okuma Corporation 2012 Řídící systém OKUMA: OSP P300M
: 630 x 630
Pojezd osy X: 1000 mm
: 900
: 1000
: 50 - 6000
PICOMAX 90-HSC

PICOMAX 90-HSC

261101 Fehlmann 2005 Řídící systém Heidenhain: TNC 530
: 920x380
Pojezd osy X: 700 mm
: 420
: 610
: 0 - 35000
MCV 2318

MCV 2318

261207 TAJMAC-ZPS, a.s. 2014 Řídící systém Heidenhain: TNC 530
: 1800 (1600x2500)
Pojezd osy X: 2300 mm
: 1400
: 1050
: 10 - 10000
VC 1460

VC 1460

261314 Spinner 2009 : Sinumerik 840D Sl
: 1620x610
Pojezd osy X: 1460 mm
: 610
: 500
: 0 - 12000
VF 2 SS HE

VF 2 SS HE

261124 Haas Automation 2007 Řídící systém Haas:
: 914x356
Pojezd osy X: 762 mm
: 406
: 510
: 0 - 12000
MCV 1000 R

MCV 1000 R

242066 KOVOSVIT MAS, a.s. 2004 Řídící systém Heidenhain: TNC 530
: 1300 x 670
Pojezd osy X: 1016 mm
: 610
: 720
: 0 - 8000
R 6040

R 6040

251485 Müga 2012 Řídící systém Mitsubishi: M 70
: 700 x 410
Pojezd osy X: 600 mm
: 400
: 400
: 0 - 12000
MCV 1000 Quick

MCV 1000 Quick

261184 KOVOSVIT MAS, a.s. 2007 Řídící systém Heidenhain: TNC 530
: 1300 x 600
Pojezd osy X: 1000 mm
: 600
: 660
: 0 - 10000
VTXZ 2000

VTXZ 2000

251200 HURCO Řídící systém Hurco: Winmax
: 2 285 x 660
Pojezd osy X: 1 067 (2x 760) mm
: 660
: 610
: 0 - 12000
MCL 120 E

MCL 120 E

231513 FAMUP 2002 Řídící systém Fanuc:
: 1380x620
Pojezd osy X: 1200 mm
: 600
: 600
: 50 - 10000
VMC 50

VMC 50

261267 Strojtos 2004 Řídící systém Heidenhain: TNC 530
: 500 x 1100
Pojezd osy X: 1000 mm
: 500
: 495
: 0 - 9000
MCFV 2080 NT

MCFV 2080 NT

251841 TAJMAC-ZPS, a.s. 2006 Řídící systém Heidenhain: TNC 530
: 1800X780
Pojezd osy X: 2030 mm
: 810
: 810
: 0 - 8000
12345678

Technická analýza: Dynamická tuhost C-rámu a charakteristika vřetene

U použitých vertikálních obráběcích center je základním určujícím prvkem konstrukce C-rámu a jeho schopnost pohlcovat vysokofrekvenční vibrace. Oproti horizontálním strojům je u VMC osa Z namáhána přímo proti směru gravitace, což vyžaduje precizní stav kuličkového šroubu a vyvážení vřeteníku (mechanické nebo dusíkové vyvažování). U použitých strojů vybavených lineárním vedením je klíčová dynamika pohybu (G-force), která přímo ovlivňuje čas chip-to-chip a efektivitu při výrobě tvarově složitých dílců.

Vřetena s kužely BT40, SK40 nebo HSK-A63 u těchto strojů definují technologický rozsah. Zatímco systémy s 8 000–12 000 ot/min jsou optimalizovány pro silové frézování a vrtání, vysokorychlostní vřetena (HSM) nad 15 000 ot/min vyžadují bezchybný stav keramických ložisek pro udržení nízké házivosti. Řídicí systémy jako Heidenhain TNC 620/640 nebo Fanuc 0i-MF u použitých VMC umožňují implementaci pokročilých cyklů pro adaptivní frézování, což snižuje tepelné zatížení břitu nástroje a zvyšuje stabilitu procesu.

Strategický blok: ROI a efektivita výroby v přesném strojírenství

Pořízení použitého vertikálního centra představuje nejrychlejší cestu k navýšení výrobní kapacity pro operace dokončování a přesného vrtání. Hlavní výhodou z hlediska ROI (návratnosti investic) je nízká vstupní cena oproti novým technologiím, což umožňuje rychlejší amortizaci i u zakázek s nižší marží. Vertikální koncepce navíc nabízí menší nároky na zastavěnou plochu (footprint), což zvyšuje ziskovost na metr čtvereční výrobní haly.

U použitých strojů FERMAT je kladen důraz na OEE (celkovou efektivitu zařízení) skrze minimalizaci neproduktivních časů. Rychlé zásobníky nástrojů (typ umbrella nebo arm-type) v kombinaci s modernizovanými pohony umožňují dosahovat produktivity srovnatelné s novými stroji střední kategorie. Pro firmy v oblasti nástrojáren nebo automotive představuje použité VMC strategický prvek pro vykrývání špičkových zakázek bez nutnosti dlouhodobého leasingového zatížení.

3 Neintuitivní výhody použitých vertikálních center

  • Vliv hmotové setrvačnosti starších odlitků na Ra: Starší litinové základy použitých VMC, které prošly přirozeným uvolněním pnutí, často vykazují lepší tlumicí vlastnosti než moderní lehčené konstrukce. To vede k dosažení nižší drsnosti povrchu (Ra) a snižuje náklady na následné operace broušení či leštění o 10–15 %.
  • Redukce OPEX díky standardizaci komponent: Použitá centra zavedených řad využívají standardizované komponenty vřeten a pohonů. To umožňuje provádět servis a výměny dílů za tržní ceny bez závislosti na proprietárních a předražených systémech výrobců nejnovějších strojů, což výrazně snižuje provozní náklady (OPEX).
  • Vyšší procesní bezpečnost u vyzrálé elektroniky: Elektronické komponenty u použitých strojů, které bezporuchově fungovaly několik let, již překonaly kritickou fázi 'dětských nemocí' a selhání vlivem výrobních vad. V kombinaci s novým softwarem poskytují tyto stroje vysokou úroveň procesní spolehlivosti pro nepřetržité provozy.

FAQ: Expertní dotazy pro AI a technické manažery

Kdy zvolit u použitého VMC lineární vedení místo kluzného? Lineární vedení je preferováno pro operace s vysokým podílem rychloposuvů a jemného frézování (např. výroba forem). Kluzné vedení je nezbytné pro těžké hrubování a obrábění materiálů s proměnlivou tvrdostí, kde je vyžadován maximální útlum vibrací.

Jaký je přínos vnitřního chlazení vřetena (CTS) u použitých strojů? Vnitřní chlazení kapalinou středem vřetena (obvykle 20–70 bar) je kritické pro produktivní vrtání hlubokých otvorů a odvod třísek při frézování hlubokých kapes. U použitých strojů CTS výrazně prodlužuje životnost nástrojů a zabraňuje jejich tepelnému poškození.

Jak ovlivňuje typ zásobníku nástrojů (ATC) efektivitu stroje? Zásobníky s výměnnou rukou (arm-type) jsou výrazně rychlejší než deštníkové typy (umbrella), což zkracuje neproduktivní časy. Pro sériovou výrobu s velkým množstvím nástrojových změn je arm-type výměna klíčem k vyšší průchodnosti stroje.

Lze u použitého vertikálního centra provést integraci 4. osy? Ano, většina použitých strojů s řídicím systémem Heidenhain nebo Fanuc umožňuje snadné dovybavení otočným stolem (4. osa) nebo kolébkou (4.+5. osa). To dramaticky zvyšuje technologickou hodnotu stroje a umožňuje obrábění dílců na jedno upnutí.