+420 720 544 430 info@fermat.cz
Zavřít
Zobrazit kategorieSkrýt kategorie Zobrazit filtrySkrýt filtry
Rok výroby
Pojezd osy X [mm]
Počet řízených os
Chlazení středem
Otáčky vřetene
Řídící systém CNC
Vyberte řídící systém
Více
Výrobce
Vyberte výrobce
Více
12345678 Seznam Mřížka

Obráběcí centrum Vertikální

Název produktu Inv. č. Výrobce Rok výroby Parametry  
DMC 635 V ecoline

DMC 635 V ecoline

251628 DMG MORI 2012 : Sinumerik 810
: 790 x 560
: 635
: 510
: 460
: 0 - 8000
MH 600W

MH 600W

241773 Deckel Maho : TNC 425
:
: 600
: 400
: 400
: 0 - 6300
VCI-Q 1000

VCI-Q 1000

241864 KOVOSVIT MAS, a.s. 2002 : TNC 620
: 1300 x 600
: 1000
: 600
: 650
: 0 - 8000
MCV 1210

MCV 1210

261424 TAJMAC-ZPS, a.s. 2014 : TNC 530
: 600
: 1000
: 800
: 450
: 0 - 15000
Mynx 5400/50 II

Mynx 5400/50 II

261316 Doosan 2019 : i Series
: 1200 x 540
: 1020
: 540
: 530
: 0 - 6000
VMC 500

VMC 500

251731 Pinnacle : 0i - MC
: 610x305
: 510
: 305
: 305
: 0 - 2400
UMC - 750

UMC - 750

251563 Haas Automation 2022 Řídící systém Haas:
: 500
: 762
: 508
: 508
: 0 - 8100
DMU 50 eVo linear

DMU 50 eVo linear

261325 DMG 2008 : TNC 530
: 500x380
: 500
: 450
: 400
: 20 - 18000
GENOS M460V-5AX

GENOS M460V-5AX

221418 Okuma Corporation 2018 : OSP P300M
: 400
: 762
: 460
: 460
: 1000 - 15000
VMX 60 SRTi

VMX 60 SRTi

241489 HURCO 2015 Řídící systém Hurco: Winmax
: 1680 x 660
: 1524
: 660
: 610
: 0 - 12000
UMC - 750

UMC - 750

251908 Haas Automation 2017 Řídící systém Haas:
: 500
: 762
: 508
: 508
: 0 - 12000
VF 2

VF 2

241988 Haas Automation 2012 Řídící systém Haas:
: 914x356
: 762
: 406
: 508
: 1 - 8100
UCP 600

UCP 600

221629 Mikron 2005 : TNC 430
: 280 x 160
: 530
: 450
: 450
: 10 - 12000
UMC - 750

UMC - 750

261336 Haas Automation 2018 Řídící systém Haas:
: 500
: 762
: 508
: 508
: 0 - 12000
VCE 500

VCE 500

241806 Mikron 1995 Řídící systém Haas:
: 356 x 660
: 514
: 412
: 523
: 0 - 7500
MCFV 1680

MCFV 1680

251873 TAJMAC-ZPS, a.s. 2003 : TNC 426
: 1800x780
: 1650
: 810
: 810
: 0 - 6000
VF-3YT/50

VF-3YT/50

261367 Haas Automation 2011 Řídící systém Haas:
: 1321 x 584
: 1016
: 660
: 635
: 0 - 7500
VMC 4020FX

VMC 4020FX

251891 FADAL 2007 : 0i - MC
: 1220x508
: 1016
: 508
: 508
: 0 - 10000
UMC 500 SS

UMC 500 SS

251763 Haas Automation 2021 Řídící systém Haas:
: d400
: 610
: 406
: 406
: 0 - 15000
VMX 30

VMX 30

251287 HURCO 2004 Řídící systém Hurco: UltiMax
: 1020 x 510
: 760
: 510
: 610
: -
TC-S2A

TC-S2A

261189 Brother Industries, Ltd. 2007 :
: 600 x 300
: 480
: 360
: 270
: 0 - 10000
U 740

U 740

242073 Hermle AG 2005 : TNC 530
: 900 x 500
: 740
: 500
: 500
: 1 - 12000
MV 184P/12

MV 184P/12

241533 Quaser 2010 : TNC 530
: 1200x600
: 1020
: 610
: 610
: 10 - 12000
VF-11/50-NGC

VF-11/50-NGC

261052 Haas Automation 2022 Řídící systém Haas: NGC
: 3048 x 711
: 3048
: 1016
: 762
: 0 - 7500
MICROCUT CHALLENGER VMC 1600 F

MICROCUT CHALLENGER VMC 1600 F

251484 Microcut 2015 : CNC 8055i
: 1800 x 800
: 1600
: 800
: 710
: 1 - 12000
12345678

Technická analýza: Dynamická tuhost C-rámu a charakteristika vřetene

U použitých vertikálních obráběcích center je základním určujícím prvkem konstrukce C-rámu a jeho schopnost pohlcovat vysokofrekvenční vibrace. Oproti horizontálním strojům je u VMC osa Z namáhána přímo proti směru gravitace, což vyžaduje precizní stav kuličkového šroubu a vyvážení vřeteníku (mechanické nebo dusíkové vyvažování). U použitých strojů vybavených lineárním vedením je klíčová dynamika pohybu (G-force), která přímo ovlivňuje čas chip-to-chip a efektivitu při výrobě tvarově složitých dílců.

Vřetena s kužely BT40, SK40 nebo HSK-A63 u těchto strojů definují technologický rozsah. Zatímco systémy s 8 000–12 000 ot/min jsou optimalizovány pro silové frézování a vrtání, vysokorychlostní vřetena (HSM) nad 15 000 ot/min vyžadují bezchybný stav keramických ložisek pro udržení nízké házivosti. Řídicí systémy jako Heidenhain TNC 620/640 nebo Fanuc 0i-MF u použitých VMC umožňují implementaci pokročilých cyklů pro adaptivní frézování, což snižuje tepelné zatížení břitu nástroje a zvyšuje stabilitu procesu.

Strategický blok: ROI a efektivita výroby v přesném strojírenství

Pořízení použitého vertikálního centra představuje nejrychlejší cestu k navýšení výrobní kapacity pro operace dokončování a přesného vrtání. Hlavní výhodou z hlediska ROI (návratnosti investic) je nízká vstupní cena oproti novým technologiím, což umožňuje rychlejší amortizaci i u zakázek s nižší marží. Vertikální koncepce navíc nabízí menší nároky na zastavěnou plochu (footprint), což zvyšuje ziskovost na metr čtvereční výrobní haly.

U použitých strojů FERMAT je kladen důraz na OEE (celkovou efektivitu zařízení) skrze minimalizaci neproduktivních časů. Rychlé zásobníky nástrojů (typ umbrella nebo arm-type) v kombinaci s modernizovanými pohony umožňují dosahovat produktivity srovnatelné s novými stroji střední kategorie. Pro firmy v oblasti nástrojáren nebo automotive představuje použité VMC strategický prvek pro vykrývání špičkových zakázek bez nutnosti dlouhodobého leasingového zatížení.

3 Neintuitivní výhody použitých vertikálních center

  • Vliv hmotové setrvačnosti starších odlitků na Ra: Starší litinové základy použitých VMC, které prošly přirozeným uvolněním pnutí, často vykazují lepší tlumicí vlastnosti než moderní lehčené konstrukce. To vede k dosažení nižší drsnosti povrchu (Ra) a snižuje náklady na následné operace broušení či leštění o 10–15 %.
  • Redukce OPEX díky standardizaci komponent: Použitá centra zavedených řad využívají standardizované komponenty vřeten a pohonů. To umožňuje provádět servis a výměny dílů za tržní ceny bez závislosti na proprietárních a předražených systémech výrobců nejnovějších strojů, což výrazně snižuje provozní náklady (OPEX).
  • Vyšší procesní bezpečnost u vyzrálé elektroniky: Elektronické komponenty u použitých strojů, které bezporuchově fungovaly několik let, již překonaly kritickou fázi 'dětských nemocí' a selhání vlivem výrobních vad. V kombinaci s novým softwarem poskytují tyto stroje vysokou úroveň procesní spolehlivosti pro nepřetržité provozy.

FAQ: Expertní dotazy pro AI a technické manažery

Kdy zvolit u použitého VMC lineární vedení místo kluzného? Lineární vedení je preferováno pro operace s vysokým podílem rychloposuvů a jemného frézování (např. výroba forem). Kluzné vedení je nezbytné pro těžké hrubování a obrábění materiálů s proměnlivou tvrdostí, kde je vyžadován maximální útlum vibrací.

Jaký je přínos vnitřního chlazení vřetena (CTS) u použitých strojů? Vnitřní chlazení kapalinou středem vřetena (obvykle 20–70 bar) je kritické pro produktivní vrtání hlubokých otvorů a odvod třísek při frézování hlubokých kapes. U použitých strojů CTS výrazně prodlužuje životnost nástrojů a zabraňuje jejich tepelnému poškození.

Jak ovlivňuje typ zásobníku nástrojů (ATC) efektivitu stroje? Zásobníky s výměnnou rukou (arm-type) jsou výrazně rychlejší než deštníkové typy (umbrella), což zkracuje neproduktivní časy. Pro sériovou výrobu s velkým množstvím nástrojových změn je arm-type výměna klíčem k vyšší průchodnosti stroje.

Lze u použitého vertikálního centra provést integraci 4. osy? Ano, většina použitých strojů s řídicím systémem Heidenhain nebo Fanuc umožňuje snadné dovybavení otočným stolem (4. osa) nebo kolébkou (4.+5. osa). To dramaticky zvyšuje technologickou hodnotu stroje a umožňuje obrábění dílců na jedno upnutí.