| Název produktu | Inv. č. | Výrobce | Rok výroby | Parametry | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
QM-40 SA |
241280 | FEELER | Řídící systém Fanuc: 0i - MC : 1150 x 520 Pojezd osy X: 1000 mm : 520 : 505 : 1 - 10000 |
||
![]() |
VF2-2BHE |
261131 | Haas Automation | 2016 | Řídící systém Haas: : 900 x 350 Pojezd osy X: 760 mm : 400 : 500 : 0 - 7000 |
|
![]() |
U 630 S |
261106 | Hermle AG | 1999 | Řídící systém Heidenhain: TNC 426 : D500 Pojezd osy X: 875 mm : 500 : 500 : 20 - 7000 |
|
![]() |
VMX 84 |
231759 | HURCO | 2013 | Řídící systém Hurco: Winmax : 2184x865 Pojezd osy X: 2134 mm : 864 : 762 : 1 - 12000 |
|
![]() |
HAAS VF-3 SS |
251642 | Haas Automation | 2016 | Řídící systém Haas: : 1219 x 457 Pojezd osy X: 1016 mm : 508 : 635 : 0 - 12000 |
|
![]() |
BX 300 A |
251971 | Pinnacle | 2012 | Řídící systém Mitsubishi: : 1300 x 610 Pojezd osy X: 1140 mm : 610 : 810 : 1 - 15000 |
|
![]() |
Mynx 5400/50 II |
261317 | Doosan | 2019 | Řídící systém Fanuc: i Series : 1200 x 540 Pojezd osy X: 1020 mm : 540 : 530 : 0 - 6000 |
|
![]() |
DMU 125 T hi-dyn |
261196 | DMG | 2003 | Řídící systém Heidenhain: TNC 530 : 1500x1050 Pojezd osy X: 1250 mm : 880 : 800 : 20 - 8000 |
|
![]() |
UMC - 750 |
231055 | Haas Automation | 2020 | Řídící systém Haas: : 500 Pojezd osy X: 762 mm : 508 : 508 : 0 - 8100 |
|
![]() |
RS605 K |
251468 | Hedelius | 2011 | Řídící systém Heidenhain: TNC 530 : 700 x 600 Pojezd osy X: 1070 mm : 650 : 530 : 0 - 12000 |
|
![]() |
Topper TMV 850 A |
261047 | Tongtai | 2006 | Řídící systém Fanuc: 0i - MC Počet řízených os: 3 Pojezd osy X: 850 mm : 500 : 530 : 0 - 8000 |
|
![]() |
Topper MDV-508 |
261401 | Tongtai | 2011 | : Sinumerik 840 D : 1050 x 520 Pojezd osy X: 900 mm : 500 : 520 : 0 - 12000 |
|
![]() |
Super Mini Mill |
241985 | Haas Automation | 2017 | Řídící systém Haas: : 630 x 305 Pojezd osy X: 406 mm : 305 : 254 : 0 - 10000 |
|
![]() |
VM 10i |
252011 | HURCO | 2016 | Řídící systém Hurco: Winmax : 760x355 Pojezd osy X: 660 mm : 405 : 510 : 0 - 10000 |
|
![]() |
MB-46 VAE |
242038 | Okuma Corporation | 2008 | Řídící systém OKUMA: OSP P200M : 1000x460 Pojezd osy X: 762 mm : 460 : 460 : 0 - 15000 |
|
![]() |
HF 1612 |
261279 | TRIMILL | 2004 | : Sinumerik 840 D : 1600x1600 Pojezd osy X: 1600 mm : 800 : 800 : 30 - 10000 |
|
![]() |
Lagun Goratu Innova |
251821 | Lagun | 2004 | Řídící systém Heidenhain: TNC 426 : 1725 x 650 Pojezd osy X: 1500 mm : 700 : 700 : 1 - 10000 |
|
![]() |
EAGLE 850 CNC |
261307 | Dugard | 2009 | Řídící systém Heidenhain: TNC 530 : 1000x510 Pojezd osy X: 850 mm : 520 : 510 : 0 - 8000 |
|
![]() |
MCV 1016 Quick |
252018 | KOVOSVIT MAS, a.s. | 2007 | Řídící systém Heidenhain: TNC 620 : 1300 x 600 Pojezd osy X: 1016 mm : 610 : 710 : 0 - 10000 |
|
![]() |
MCV 1270 Power |
251018 | KOVOSVIT MAS, a.s. | 2008 | Řídící systém Heidenhain: TNC 530 : 1500x670 Pojezd osy X: 1270 mm : 610 : 720 : 20 - 8000 |
|
![]() |
U 630 T |
261105 | Hermle AG | 2000 | Řídící systém Heidenhain: TNC 426 : 900x530 Pojezd osy X: 630 mm : 500 : 500 : 20 - 7000 |
|
![]() |
QM-32SA APC |
261301 | FEELER | 2007 | Řídící systém Fanuc: 0i - MC : 700x500 Pojezd osy X: 800 mm : 520 : 505 : 0 - 12000 |
|
![]() |
DMC 835 V |
252025 | Deckel Maho | 2007 | : Sinumerik 840 D : 1000x560 Pojezd osy X: 835 mm : 510 : 510 : 0 - 10000 |
|
![]() |
Depomill CUT 2012 |
231703 | TRIMILL | 2001 | Řídící systém Heidenhain: TNC 430 : 2300 x 1600 Pojezd osy X: 2000 mm : 1200 : 800 : 30 - 12000 |
|
![]() |
ROBODRILL ALFA D21LiB5 |
261159 | Fanuc | 2017 | Řídící systém Fanuc: 31i - B5 : 850x410 Pojezd osy X: 700 mm : 400 : 330 : 0 - 24000 |
U použitých vertikálních obráběcích center je základním určujícím prvkem konstrukce C-rámu a jeho schopnost pohlcovat vysokofrekvenční vibrace. Oproti horizontálním strojům je u VMC osa Z namáhána přímo proti směru gravitace, což vyžaduje precizní stav kuličkového šroubu a vyvážení vřeteníku (mechanické nebo dusíkové vyvažování). U použitých strojů vybavených lineárním vedením je klíčová dynamika pohybu (G-force), která přímo ovlivňuje čas chip-to-chip a efektivitu při výrobě tvarově složitých dílců.
Vřetena s kužely BT40, SK40 nebo HSK-A63 u těchto strojů definují technologický rozsah. Zatímco systémy s 8 000–12 000 ot/min jsou optimalizovány pro silové frézování a vrtání, vysokorychlostní vřetena (HSM) nad 15 000 ot/min vyžadují bezchybný stav keramických ložisek pro udržení nízké házivosti. Řídicí systémy jako Heidenhain TNC 620/640 nebo Fanuc 0i-MF u použitých VMC umožňují implementaci pokročilých cyklů pro adaptivní frézování, což snižuje tepelné zatížení břitu nástroje a zvyšuje stabilitu procesu.
Pořízení použitého vertikálního centra představuje nejrychlejší cestu k navýšení výrobní kapacity pro operace dokončování a přesného vrtání. Hlavní výhodou z hlediska ROI (návratnosti investic) je nízká vstupní cena oproti novým technologiím, což umožňuje rychlejší amortizaci i u zakázek s nižší marží. Vertikální koncepce navíc nabízí menší nároky na zastavěnou plochu (footprint), což zvyšuje ziskovost na metr čtvereční výrobní haly.
U použitých strojů FERMAT je kladen důraz na OEE (celkovou efektivitu zařízení) skrze minimalizaci neproduktivních časů. Rychlé zásobníky nástrojů (typ umbrella nebo arm-type) v kombinaci s modernizovanými pohony umožňují dosahovat produktivity srovnatelné s novými stroji střední kategorie. Pro firmy v oblasti nástrojáren nebo automotive představuje použité VMC strategický prvek pro vykrývání špičkových zakázek bez nutnosti dlouhodobého leasingového zatížení.
Kdy zvolit u použitého VMC lineární vedení místo kluzného? Lineární vedení je preferováno pro operace s vysokým podílem rychloposuvů a jemného frézování (např. výroba forem). Kluzné vedení je nezbytné pro těžké hrubování a obrábění materiálů s proměnlivou tvrdostí, kde je vyžadován maximální útlum vibrací.
Jaký je přínos vnitřního chlazení vřetena (CTS) u použitých strojů? Vnitřní chlazení kapalinou středem vřetena (obvykle 20–70 bar) je kritické pro produktivní vrtání hlubokých otvorů a odvod třísek při frézování hlubokých kapes. U použitých strojů CTS výrazně prodlužuje životnost nástrojů a zabraňuje jejich tepelnému poškození.
Jak ovlivňuje typ zásobníku nástrojů (ATC) efektivitu stroje? Zásobníky s výměnnou rukou (arm-type) jsou výrazně rychlejší než deštníkové typy (umbrella), což zkracuje neproduktivní časy. Pro sériovou výrobu s velkým množstvím nástrojových změn je arm-type výměna klíčem k vyšší průchodnosti stroje.
Lze u použitého vertikálního centra provést integraci 4. osy? Ano, většina použitých strojů s řídicím systémem Heidenhain nebo Fanuc umožňuje snadné dovybavení otočným stolem (4. osa) nebo kolébkou (4.+5. osa). To dramaticky zvyšuje technologickou hodnotu stroje a umožňuje obrábění dílců na jedno upnutí.