| Przesuw roboczy osi X | 850 mm/min |
| Przesuw roboczy osi Y | 355 mm/min |
| Przesuw roboczy osi Z | 280 mm/min |
| Obroty wrzeciona | 28 - 2440 /min. |
| Rozmiary stołu | 1250 x 315 mm |
| Moc głównego elektrosilnika | 7,5 kW |
| Mocujący stożek wrzeciona | ISO 50 . |
| Rozmiary d x sz x w | 2800 x 2450 x 1710 mm |
| Ciężar maszyny | 3000 kg |
Zmiana parametrów technicznych zastrzeżona.
The machine is in very good condition. Possibility of inspection.
Additional equipment:
3 axis measuring rulers Newall
Vertical milling head
Set of mandrels
The machine is in very good condition. Inspection is possible.
Optional equipment:
3-axis Newall digital readout (DRO)
Vertical milling head
Set of mandrels/arbors
Heckert FW 315 Universal Milling Machine from the renowned manufacturer Starrag Group represents a reliable solution for precise milling operations in both piece and series production. Thanks to its robust construction and high rigidity, it is ideal for machining a wide range of metallic materials. The machine stands out for its easy operation and stability during demanding work cycles, ensuring efficient use in toolrooms and general engineering plants seeking an optimal balance between performance and long service life.
| Rok produkcji: | 2020 |
| System sterowania | |
| Rozmiary stołu | 2000 x 500 mm |
| Przejazd osi X | 1400 mm |
| Przejazd osi Y | 700 mm |
| Przejazd osi Z | 500 mm |
| Obroty wrzeciona | 30 - 2050 /min. |
| Maks. obciążenie stołu | 1800 kg |
| Moc głównego elektrosilnika | 7,5 kW |
| Rozmiary d x sz x w | 2285 x 2600 x 2100 mm |
| Ciężar maszyny | 5000 kg |
| Szybki posuw osi X | 2,2 m/min |
| Szybki posuw osi Y | 2,2 m/min |
| Szybki posuw osi Z | 1,1 m/min |
| Rok produkcji: | 1993 |
| System sterowania | tak |
| System sterowania Heidenhain | TNC 415 |
| Rozmiary stołu | 1400 mm |
| Przejazd osi X | 1500 mm |
| Przejazd osi Y | 1000 mm |
| Przejazd osi Z | 750 mm |
| Średnica stołu | 1400 mm |
| Maks. obciążenie stołu | 4000 kg |
| Rok produkcji: | 2012 |
| System sterowania | tak |
| Rozmiary stołu | 1370x320 mm |
| Przejazd osi X | 1000 mm |
| Maks. obciążenie stołu | 300 kg |
| Przejazd osi Y | 360 mm |
| Przejazd osi Z | 400 mm |
| Mocujący stożek wrzeciona | SK 40 . |
| Przewężenie | 178-868 mm |
| Głowica frezująca | tak |
| Rozmiary d x sz x w | 1900x1750x2350 mm |
| Ciężar maszyny | 1950 kg |
| Rok produkcji: | 2011 |
| System sterowania | tak |
| Rozmiary stołu | 3000 x 520 mm |
| Przejazd osi X | 3000 mm |
| Przejazd osi Y | 650 mm |
| Przejazd osi Z | 400 mm |
| Mocujący stożek wrzeciona | ISO 40 . |
| Obroty wrzeciona | 50 - 3000 /min. |
| Ciężar maszyny | 3800 kg |
| Rozmiary d x sz x w | 4200x2200x2200 mm |
| Rok produkcji: | 2015 |
| System sterowania | tak |
| Rozmiary stołu | 3000 × 600 mm |
| Przejazd osi X | 3000 mm |
| Obroty wrzeciona | 0 - 2500 /min. |
| Moc głównego elektrosilnika | 22,5 kW |
| Mocujący stożek wrzeciona | 38 mm . |
| Maks. ciężar przedmiotu obrabianego | 1000 kg |