| X axis travel | 850 mm/min |
| Y axis travel | 355 mm/min |
| Z axis travel | 280 mm/min |
| Spindle speed | 28 - 2440 /min. |
| Table dimensions | 1250 x 315 mm |
| Main motor power | 7,5 kW |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Machine dimensions l x w x h | 2800 x 2450 x 1710 mm |
| Machine weight | 3000 kg |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in very good condition. Possibility of inspection.
Additional equipment:
3 axis measuring rulers Newall
Vertical milling head
Set of mandrels
The machine is in very good condition. Inspection is possible.
Optional equipment:
3-axis Newall digital readout (DRO)
Vertical milling head
Set of mandrels/arbors
Heckert FW 315 Universal Milling Machine from the renowned manufacturer Starrag Group represents a reliable solution for precise milling operations in both piece and series production. Thanks to its robust construction and high rigidity, it is ideal for machining a wide range of metallic materials. The machine stands out for its easy operation and stability during demanding work cycles, ensuring efficient use in toolrooms and general engineering plants seeking an optimal balance between performance and long service life.
| YOM: | 2020 |
| Control system | |
| Dimensions of table working surface | 2000 x 500 mm |
| Travel X-axis | 1400 mm |
| Travel Y-axis | 700 mm |
| Travel Z-axis | 500 mm |
| Spindle speed | 30 - 2050 /min. |
| Max. load of table | 1800 kg |
| Main motor power | 7,5 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 2285 x 2600 x 2100 mm |
| Machine weight | 5000 kg |
| X-axis rapid feed | 2,2 m/min |
| Y-axis rapid feed | 2,2 m/min |
| Z-axis rapid feed | 1,1 m/min |
| YOM: | 1993 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 415 |
| Dimensions of table working surface | 1400 mm |
| Travel X-axis | 1500 mm |
| Travel Y-axis | 1000 mm |
| Travel Z-axis | 750 mm |
| Table diameter | 1400 mm |
| Max. load of table | 4000 kg |
| YOM: | 2012 |
| Control system | YES |
| Dimensions of table working surface | 1370x320 mm |
| Travel X-axis | 1000 mm |
| Max. load of table | 300 kg |
| Travel Y-axis | 360 mm |
| Travel Z-axis | 400 mm |
| Spindle taper | SK 40 . |
| Throat | 178-868 mm |
| Milling head | YES |
| Machine dimensions l x w x h | 1900x1750x2350 mm |
| Machine weight | 1950 kg |
| YOM: | 2011 |
| Control system | YES |
| Dimensions of table working surface | 3000 x 520 mm |
| Travel X-axis | 3000 mm |
| Travel Y-axis | 650 mm |
| Travel Z-axis | 400 mm |
| Spindle taper | ISO 40 . |
| Spindle speed | 50 - 3000 /min. |
| Machine weight | 3800 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 4200x2200x2200 mm |
| YOM: | 2015 |
| Control system | YES |
| Dimensions of table working surface | 3000 × 600 mm |
| Travel X-axis | 3000 mm |
| Spindle speed | 0 - 2500 /min. |
| Main motor power | 22,5 kW |
| Spindle taper | 38 mm . |
| Max. weight of workpiece | 1000 kg |