| Arbeitsvorschub X Achse | 850 mm/min |
| Arbeitsvorchub Y Achse | 355 mm/min |
| Arbeitsvorchub Z Achse | 280 mm/min |
| Spindeldrehzahl | 28 - 2440 /min. |
| Tischmaße | 1250 x 315 mm |
| Hauptmotorleistung | 7,5 kW |
| Spindelkegel | ISO 50 . |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 2800 x 2450 x 1710 mm |
| Maschinengewicht | 3000 kg |
Änderungen und Irrtümer in den technischen Daten, Angaben und Preisen sowie Zwischenverkauf vorbehalten.
The machine is in very good condition. Possibility of inspection.
Additional equipment:
3 axis measuring rulers Newall
Vertical milling head
Set of mandrels
The machine is in very good condition. Inspection is possible.
Optional equipment:
3-axis Newall digital readout (DRO)
Vertical milling head
Set of mandrels/arbors
Heckert FW 315 Universal Milling Machine from the renowned manufacturer Starrag Group represents a reliable solution for precise milling operations in both piece and series production. Thanks to its robust construction and high rigidity, it is ideal for machining a wide range of metallic materials. The machine stands out for its easy operation and stability during demanding work cycles, ensuring efficient use in toolrooms and general engineering plants seeking an optimal balance between performance and long service life.
| Baujahr: | 2020 |
| Kontrollsystem | |
| Die Abmessungen des Desktop | 2000 x 500 mm |
| X Weg | 1400 mm |
| Y Weg | 700 mm |
| Z Weg | 500 mm |
| Spindeldrehzahl | 30 - 2050 /min. |
| Max. Tischbelastung | 1800 kg |
| Hauptmotorleistung | 7,5 kW |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 2285 x 2600 x 2100 mm |
| Maschinengewicht | 5000 kg |
| Eilgang X Achse | 2,2 m/min |
| Eilgang Y Achse | 2,2 m/min |
| Eilgang Z Achse | 1,1 m/min |
| Baujahr: | 1993 |
| Kontrollsystem | ja |
| Steuerung Heidenhain | TNC 415 |
| Die Abmessungen des Desktop | 1400 mm |
| X Weg | 1500 mm |
| Y Weg | 1000 mm |
| Z Weg | 750 mm |
| Tischdurchmesser | 1400 mm |
| Max. Tischbelastung | 4000 kg |
| Baujahr: | 2012 |
| Kontrollsystem | ja |
| Die Abmessungen des Desktop | 1370x320 mm |
| X Weg | 1000 mm |
| Max. Tischbelastung | 300 kg |
| Y Weg | 360 mm |
| Z Weg | 400 mm |
| Spindelkegel | SK 40 . |
| Ausladung | 178-868 mm |
| Fräskopf | ja |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 1900x1750x2350 mm |
| Maschinengewicht | 1950 kg |
| Baujahr: | 2011 |
| Kontrollsystem | ja |
| Die Abmessungen des Desktop | 3000 x 520 mm |
| X Weg | 3000 mm |
| Y Weg | 650 mm |
| Z Weg | 400 mm |
| Spindelkegel | ISO 40 . |
| Spindeldrehzahl | 50 - 3000 /min. |
| Maschinengewicht | 3800 kg |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 4200x2200x2200 mm |
| Baujahr: | 2015 |
| Kontrollsystem | ja |
| Die Abmessungen des Desktop | 3000 × 600 mm |
| X Weg | 3000 mm |
| Spindeldrehzahl | 0 - 2500 /min. |
| Hauptmotorleistung | 22,5 kW |
| Spindelkegel | 38 mm . |
| Max. Werkstückgewicht | 1000 kg |