| Déplacement de travaille X | 850 mm/min |
| Déplacement de travaille Y | 355 mm/min |
| Déplacement de travaille Z | 280 mm/min |
| Vitesse de broche | 28 - 2440 /min. |
| Dimensions de la table | 1250 x 315 mm |
| Puissance du moteur principal | 7,5 kW |
| Cone de la broche | ISO 50 . |
| Dimensions hors tout | 2800 x 2450 x 1710 mm |
| Poids totale de la machine | 3000 kg |
Sujet au changement de paramètres techniques.
The machine is in very good condition. Possibility of inspection.
Additional equipment:
3 axis measuring rulers Newall
Vertical milling head
Set of mandrels
The machine is in very good condition. Inspection is possible.
Optional equipment:
3-axis Newall digital readout (DRO)
Vertical milling head
Set of mandrels/arbors
Heckert FW 315 Universal Milling Machine from the renowned manufacturer Starrag Group represents a reliable solution for precise milling operations in both piece and series production. Thanks to its robust construction and high rigidity, it is ideal for machining a wide range of metallic materials. The machine stands out for its easy operation and stability during demanding work cycles, ensuring efficient use in toolrooms and general engineering plants seeking an optimal balance between performance and long service life.
| Année de production: | 2020 |
| Système de contrôle | |
| Les dimensions de la zonne de travaille | 2000 x 500 mm |
| Course X | 1400 mm |
| Course Y | 700 mm |
| Course Z | 500 mm |
| Vitesse de broche | 30 - 2050 /min. |
| Charge maxi sur la table | 1800 kg |
| Puissance du moteur principal | 7,5 kW |
| Dimensions hors tout | 2285 x 2600 x 2100 mm |
| Poids totale de la machine | 5000 kg |
| Traversée rapide en X | 2,2 m/min |
| Traversée rapide en Y | 2,2 m/min |
| Traversée rapide en Z | 1,1 m/min |
| Année de production: | 1993 |
| Système de contrôle | OUI |
| Système de contrôle Heidenhain | TNC 415 |
| Les dimensions de la zonne de travaille | 1400 mm |
| Course X | 1500 mm |
| Course Y | 1000 mm |
| Course Z | 750 mm |
| Diametre de la table | 1400 mm |
| Charge maxi sur la table | 4000 kg |
| Année de production: | 2012 |
| Système de contrôle | OUI |
| Les dimensions de la zonne de travaille | 1370x320 mm |
| Course X | 1000 mm |
| Charge maxi sur la table | 300 kg |
| Course Y | 360 mm |
| Course Z | 400 mm |
| Cone de la broche | SK 40 . |
| Bras atteint | 178-868 mm |
| Tête de fraisage | OUI |
| Dimensions hors tout | 1900x1750x2350 mm |
| Poids totale de la machine | 1950 kg |
| Année de production: | 2011 |
| Système de contrôle | OUI |
| Les dimensions de la zonne de travaille | 3000 x 520 mm |
| Course X | 3000 mm |
| Course Y | 650 mm |
| Course Z | 400 mm |
| Cone de la broche | ISO 40 . |
| Vitesse de broche | 50 - 3000 /min. |
| Poids totale de la machine | 3800 kg |
| Dimensions hors tout | 4200x2200x2200 mm |
| Année de production: | 2015 |
| Système de contrôle | OUI |
| Les dimensions de la zonne de travaille | 3000 × 600 mm |
| Course X | 3000 mm |
| Vitesse de broche | 0 - 2500 /min. |
| Puissance du moteur principal | 22,5 kW |
| Cone de la broche | 38 mm . |
| Poids maxi de la piece a usiner | 1000 kg |