| Rated deformation force press | 28 t |
| Dimensions of table working surface | mm |
| Max. ram stroke | 260 mm |
| Machine weight | 480 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 1230x700x1587 mm |
Subject to change of technical parameters.
Good technical condition, under power.
The CDCR 28/74-2 hydraulic press from the renowned manufacturer Rakovnické tvářecí stroje s.r.o. represents a reliable solution for efficient metal forming in toolrooms and mass production. This compact machine is ideal for precise pressing operations, assembly work, or component bending. Thanks to its design, it ensures stable performance and high precision during material processing, making it an effective tool for operations emphasizing quality and the long service life of production equipment.
| YOM: | 2012 |
| Rated deformation force press | 150 t |
| Dimensions of table working surface | 700x1200 mm |
| Number of rolls | 2 |
| Max. ram stroke | 400 mm |
| Main motor power | 18,5 kW |
| Control system | NO |
| YOM: | 0 |
| Rated deformation force press | 160 t |
| Machine weight | 6838 kg |
| Table dimensions | 900x630 mm |
| Machine dimensions l x w x h | 2200x1250x3280m mm |
| Main motor power | 15 kW |
| Control system | NO |
| YOM: | 2003 |
| Rated deformation force press | 500 t |
| Dimensions of table working surface | 2000x3000 mm |
| Ram dimensions | 2000x3000 mm |
| Ram stroke | 800 mm |
| Downstroke | 280 mm |
| Main motor power | 30 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 5400x2700×4700 mm |
| Machine weight | 38000 kg |
| Control system | NO |
| YOM: | 0 |
| Rated deformation force press | 100 t |
| Table dimensions | 750x560 mm |
| Machine weight | 4940 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 1900x1200x3030mm mm |
| Main motor power | 15 kW |
| Ram dimensions | 530x400 mm |
| Control system | NO |
| YOM: | 1987 |
| Rated deformation force press | 100 t |
| Dimensions of table working surface | 750x560 mm |
| Ram dimensions | 530x400 mm |
| Ram stroke | 500 mm |
| Throat | 360 mm |
| Downstroke | 200 mm |
| Machine weight | 5000 kg |
| Control system | NO |