| Control system Heidenhain | TNC 426 |
| Dimensions of table working surface | 6020x1060 mm |
| Travel X-axis | 4300 mm |
| Travel Y-axis | 760 mm |
| Travel Z-axis | 1200 mm |
| Spindle taper | SK 50 . |
| Spindle speed | 5 - 2000 /min. |
| Max. load of table | 8000 kg |
| Machine weight | 36000 kg |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in good technical condition, with the possibility of testing under power.
The Mecof CS 105 bed-type milling machine represents a robust solution for precise and high-performance milling of large workpieces. Thanks to its design and the proven Heidenhain control system, it is ideal for demanding metalworking operations in toolrooms and heavy engineering. The machine stands out for its high rigidity and stability, ensuring precise results even when roughing large surfaces. This milling machine offers reliability and efficient process control for users requiring versatility and long equipment service life.
| YOM: | 2019 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 620 |
| Dimensions of table working surface | 3000 mm |
| Travel X-axis | 4000 mm |
| Travel Y-axis | 1500 mm |
| Travel Z-axis | 1500 mm |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 60 |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Machine dimensions l x w x h | 11200 x 8140 x 5390 mm |
| Machine weight | 50 000 kg |
| YOM: | 2004 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 530 |
| Dimensions of table working surface | 3500x1300 mm |
| Travel X-axis | 3000 mm |
| Travel Y-axis | 1200 mm |
| Travel Z-axis | 1500 mm |
| Working feed | 6000 mm/min |
| Rapid feed | 15 m/min |
| Spindle speed | 0 - 2800 /min. |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 60 |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Diameter of working spindle | 130 mm |
| YOM: | 0 |
| Control system | YES |
| Control system Selca | S3000 CNC |
| Dimensions of table working surface | 2000 x 700 mm |
| Travel X-axis | 1500 mm |
| Travel Y-axis | 700 mm |
| Travel Z-axis | 700 mm |
| Main motor power | 30 kW |
| Machine weight | 16000 kg |
| Spindle taper | ISO 40 . |
| YOM: | 2004 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 426 |
| Dimensions of table working surface | mm |
| Travel X-axis | 24000 mm |
| Travel Y-axis | 3000 mm |
| Travel Z-axis | 1250 mm |
| Spindle speed | 0 - 4000 /min. |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 60 |
| Cooling through spindle | YES |
| YOM: | 2002 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 530 |
| Dimensions of table working surface | 3000x1250 mm |
| Travel X-axis | 3000 mm |
| Travel Y-axis | 1000 mm |
| Travel Z-axis | 1400 mm |
| Spindle speed | 10 - 5000 /min. |
| Max. load of table | 7000 kg |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 8 |
| Machine weight | 23000 kg |