| Control system Heidenhain | TNC 530 |
| Diameter of working spindle | 5.2 in |
| Travel X-axis | 160 in |
| Travel Y-axis | 80 in |
| Spindle speed | 10 - 3000 /min. |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | 20 bar |
| Spindle travel - W axis | 29.2 in |
| Travel Z-axis | 68 in |
| Tool magazine | NO |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Table dimensions | 72 x 88 in |
| Main motor power | 41 kW |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in good technical condition, with the possibility of testing under power.
Accessories: flange, manual head, and workpiece probe.
This Fermat WFT 13 CNC table-type horizontal boring mill represents a powerful solution for the precise boring and milling of large and heavy workpieces. Thanks to the modern Heidenhain control system, it ensures high efficiency during demanding machining in both single-item and series production. The machine is ideal for operations requiring stability and rigidity while maintaining high geometric accuracy. The integration of internal cooling significantly improves surface quality and extends tool life, making it a reliable asset for any modern machine shop.
| YOM: | 1995 |
| Control system | NO |
| Diameter of working spindle | 100 mm |
| Travel X-axis | 1600 mm |
| Travel Y-axis | 1120 mm |
| Spindle speed | 0 - 1120 /min. |
| Cooling through spindle | NO |
| Spindle travel - W axis | 900 mm |
| Travel Z-axis | 1250 mm |
| Tool magazine | NO |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Clamping area of table | 1250 x 1250 mm |
| Main motor power | 11 kW |
| Max. weight of workpiece | 3000 kg |
| Total input | 15 kVA |
| Machine dimensions l x w x h | 6710 x 3450 x 3000 mm |
| Machine weight | 14000 kg |
| YOM: | 1992 |
| Control system | NO |
| Diameter of working spindle | 100 mm |
| Travel X-axis | 1500 mm |
| Travel Y-axis | 1250 mm |
| Spindle speed | 7 - 1120 /min. |
| Cooling through spindle | NO |
| Spindle travel - W axis | mm |
| Travel Z-axis | 1800 mm |
| Tool magazine | NO |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Clamping area of rotary table | 1200x1200 mm |
| YOM: | 0 |
| Control system | NO |
| Diameter of working spindle | 100 mm |
| Travel X-axis | 1600 mm |
| Travel Y-axis | 1120 mm |
| Spindle speed | 7 - 1120 /min. |
| Cooling through spindle | NO |
| Spindle travel - W axis | 900 mm |
| Travel Z-axis | 1250 mm |
| Tool magazine | NO |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Max. load of table | 3000 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 6710 x 3450 x 3000 mm |
| Machine weight | 14000 kg |
| Main motor power | 11 kW |
| Total input | 17 kVA |
| Clamping area of table | 1250 x 1250 mm |
| Face plate diameter | 600 mm |
| Max. diameter of face turning | 900 mm |
| YOM: | 2004 |
| Control system | NO |
| Diameter of working spindle | 100 mm |
| Travel X-axis | 1600 mm |
| Travel Y-axis | 1120 mm |
| Spindle speed | 0 - 1120 /min. |
| Cooling through spindle | NO |
| Spindle travel - W axis | 900 mm |
| Travel Z-axis | 1250 mm |
| Tool magazine | NO |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Clamping area of table | 1250 x 1250 mm |
| Main motor power | 11 kW |
| Max. weight of workpiece | 3000 kg |
| Total input | 15 kVA |
| Machine dimensions l x w x h | 6710 x 3450 x 3000 mm |
| Machine weight | 14000 kg |
| YOM: | 2018 |
| Control system | YES |
| Control system Fanuc | 0i-MF |
| Diameter of working spindle | 130 mm |
| Travel X-axis | 3657 mm |
| Travel Y-axis | 3048 mm |
| Spindle speed | 10 - 3000 /min. |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | 20 bar |
| Spindle travel - W axis | 730 mm |
| Travel Z-axis | 1820 mm |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 40 |
| Spindle taper | CAT 50 . |
| Clamping area of rotary table | 1524 x 4013 mm |
| Max. load of table | 20000 kg |
| Main motor power | 37/45 kW |
| Machine weight | 41730 kg |