| Work surface | 3070x1660 mm |
| Rated deformation force press | 18 t |
| Travel X-axis | 3070 mm |
| Travel Y-axis | 1660 mm |
| Max. plate thickness | 6,4 mm |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 22 |
| Machine weight | 14850 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 7600x6700x2230 mm |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in good technical condition; however, it cannot be tested under power.
The TRUMATIC 3000 R punching machine from the renowned manufacturer Trumpf represents an efficient solution for precise and fast punching or forming of sheet metal parts. This versatile machine combines high reliability with flexibility, ensured by an automated tool changer. It is an ideal choice for engineering operations looking for powerful equipment for complex sheet metal processing while maintaining high production quality. Its robust construction and intuitive control increase productivity even for demanding orders.
| YOM: | 2001 |
| Work surface | 1020 x 2540 mm |
| Rated deformation force press | 20 t |
| Max. plate thickness | 6 mm |
| Max. weight of workpiece | 100 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 4460 x 2750 x 2130 mm |
| Control system | YES |
| Control system Fanuc |
| YOM: | 2014 |
| Work surface | 1500x3000 mm |
| Rated deformation force press | 22 t |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 20 |
| Max. plate thickness | 6 mm |
| Control system | NO |
| YOM: | 2017 |
| Work surface | 2000x500 mm |
| Rated deformation force press | 30 t |
| Ram dimensions | 500x500 mm |
| Machine weight | 3000 kg |
| Control system | NO |
| YOM: | 2011 |
| Work surface | 2500x1250 mm |
| Rated deformation force press | 16,5 t |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 18 |
| Power of laser | 2000 W |
| Max. plate thickness | 6 mm |
| Control system | NO |
| YOM: | 1999 |
| Work surface | 1250 x 1250 mm |
| Rated deformation force press | 20 t |
| Main motor power | 15 kW |
| Max. thickness cutting material | 4,5-6 mm |
| Machine weight | 17 000 kg |
| Control system | NO |