| Work surface | 122.8 x 66.4 in |
| Rated deformation force press | 18 t |
| Travel X-axis | 122.8 in |
| Travel Y-axis | 66.4 in |
| Max. plate thickness | 0 in |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 22 |
| Machine weight | 14850 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 304 x 268 x 89.2 in |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in good technical condition; however, it cannot be tested under power.
The TRUMATIC 3000 R punching machine from the renowned manufacturer Trumpf represents an efficient solution for precise and fast punching or forming of sheet metal parts. This versatile machine combines high reliability with flexibility, ensured by an automated tool changer. It is an ideal choice for engineering operations looking for powerful equipment for complex sheet metal processing while maintaining high production quality. Its robust construction and intuitive control increase productivity even for demanding orders.
| YOM: | 2017 |
| Work surface | 2500 x 1250 mm |
| Rated deformation force press | 20 t |
| Machine weight | 13000 kg |
| Total input | 19 kVA |
| Control system | NO |
| YOM: | 1998 |
| Work surface | 2000x1000 mm |
| Rated deformation force press | 30 t |
| Max. plate thickness | 6 mm |
| Travel X-axis | 2000 mm |
| Travel Y-axis | 1000 mm |
| Main motor power | 4 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 4000x2800x1800 mm |
| Machine weight | 5250 kg |
| Dimensions of table working surface | 4000x1970 mm |
| Control system | NO |
| YOM: | 2012 |
| Work surface | 1000x2000 mm |
| Rated deformation force press | 28 t |
| Max. plate thickness | 6 mm |
| Number of ram strokes | 250 /min |
| Machine dimensions l x w x h | 4000x3800x2100 mm |
| Machine weight | 8000 kg |
| Control system | NO |
| YOM: | 2003 |
| Work surface | 1250x2500 mm |
| Rated deformation force press | 22 t |
| Max. weight of workpiece | 150 kg kg |
| Control system | YES |
| Control system Bosch | |
| Machine dimensions l x w x h | 6900 x 5800 x 2200 mm |
| Machine weight | 11 050 kg |
| YOM: | 2006 |
| Work surface | 2530 x 1270 mm |
| Rated deformation force press | 23 t |
| Turret head | YES |
| Max. thickness cutting material | 8 mm |
| Machine weight | 10500 kg |
| Control system | NO |