| Work surface | 2500 x 1250 mm |
| Rated deformation force press | 20 t |
| Machine weight | 13000 kg |
| Total input | 19 kVA |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in very good condition; testing is possible.
This AMADA AE250NT punching and perforating machine represents a highly efficient solution for precise forming and perforation of sheet metal parts. Thanks to its modern design and the proven technology of the AE series, it enables high productivity while maintaining low operating costs. The machine is ideal for custom production requiring quick setup changes and precise processing of complex shapes. Investing in this model brings reliability and stability to your manufacturing process.
| YOM: | 2001 |
| Work surface | 1020 x 2540 mm |
| Rated deformation force press | 20 t |
| Max. plate thickness | 6 mm |
| Max. weight of workpiece | 100 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 4460 x 2750 x 2130 mm |
| Control system | YES |
| Control system Fanuc |
| YOM: | 2014 |
| Work surface | 1500x3000 mm |
| Rated deformation force press | 22 t |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 20 |
| Max. plate thickness | 6 mm |
| Control system | NO |
| YOM: | 2017 |
| Work surface | 2000x500 mm |
| Rated deformation force press | 30 t |
| Ram dimensions | 500x500 mm |
| Machine weight | 3000 kg |
| Control system | NO |
| YOM: | 2011 |
| Work surface | 2500x1250 mm |
| Rated deformation force press | 16,5 t |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 18 |
| Power of laser | 2000 W |
| Max. plate thickness | 6 mm |
| Control system | NO |
| YOM: | 1999 |
| Work surface | 1250 x 1250 mm |
| Rated deformation force press | 20 t |
| Main motor power | 15 kW |
| Max. thickness cutting material | 4,5-6 mm |
| Machine weight | 17 000 kg |
| Control system | NO |