| Work surface | 100 x 50 in |
| Rated deformation force press | 20 t |
| Machine weight | 13000 kg |
| Total input | 19 kVA |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in very good condition; testing is possible.
This AMADA AE250NT punching and perforating machine represents a highly efficient solution for precise forming and perforation of sheet metal parts. Thanks to its modern design and the proven technology of the AE series, it enables high productivity while maintaining low operating costs. The machine is ideal for custom production requiring quick setup changes and precise processing of complex shapes. Investing in this model brings reliability and stability to your manufacturing process.
| YOM: | 1998 |
| Work surface | 2000x1000 mm |
| Rated deformation force press | 30 t |
| Max. plate thickness | 6 mm |
| Travel X-axis | 2000 mm |
| Travel Y-axis | 1000 mm |
| Main motor power | 4 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 4000x2800x1800 mm |
| Machine weight | 5250 kg |
| Dimensions of table working surface | 4000x1970 mm |
| Control system | NO |
| YOM: | 2012 |
| Work surface | 1000x2000 mm |
| Rated deformation force press | 28 t |
| Max. plate thickness | 6 mm |
| Number of ram strokes | 250 /min |
| Machine dimensions l x w x h | 4000x3800x2100 mm |
| Machine weight | 8000 kg |
| Control system | NO |
| YOM: | 2003 |
| Work surface | 1250x2500 mm |
| Rated deformation force press | 22 t |
| Max. weight of workpiece | 150 kg kg |
| Control system | YES |
| Control system Bosch | |
| Machine dimensions l x w x h | 6900 x 5800 x 2200 mm |
| Machine weight | 11 050 kg |
| YOM: | 2006 |
| Work surface | 2530 x 1270 mm |
| Rated deformation force press | 23 t |
| Turret head | YES |
| Max. thickness cutting material | 8 mm |
| Machine weight | 10500 kg |
| Control system | NO |
| YOM: | 2006 |
| Work surface | 2530x1270 mm |
| Rated deformation force press | 25 t |
| Travel X-axis | 2584 mm |
| Travel Y-axis | 1317 mm |
| Max. thickness cutting material | 8 mm |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 20 |
| Control system | YES |
| Control system Fanuc | Oi-PC |
| Machine weight | 10500 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 7600x6980 mm |