| Arbeitsflaeche | 2500 x 1250 mm |
| Presskraft | 20 t |
| Maschinengewicht | 13000 kg |
| Gesamtleistungsbedarf | 19 kVA |
Änderungen und Irrtümer in den technischen Daten, Angaben und Preisen sowie Zwischenverkauf vorbehalten.
The machine is in very good condition; testing is possible.
This AMADA AE250NT punching and perforating machine represents a highly efficient solution for precise forming and perforation of sheet metal parts. Thanks to its modern design and the proven technology of the AE series, it enables high productivity while maintaining low operating costs. The machine is ideal for custom production requiring quick setup changes and precise processing of complex shapes. Investing in this model brings reliability and stability to your manufacturing process.
| Baujahr: | 2001 |
| Arbeitsflaeche | 1020 x 2540 mm |
| Presskraft | 20 t |
| Max. Blechdicke | 6 mm |
| Max. Werkstückgewicht | 100 kg |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 4460 x 2750 x 2130 mm |
| Kontrollsystem | ja |
| Steuerung Fanuc |
| Baujahr: | 2014 |
| Arbeitsflaeche | 1500x3000 mm |
| Presskraft | 22 t |
| Werkzeugmagazin | ja |
| Positionenanzahl im Werkzeugwechsler | 20 |
| Max. Blechdicke | 6 mm |
| Kontrollsystem | nein |
| Baujahr: | 2017 |
| Arbeitsflaeche | 2000x500 mm |
| Presskraft | 30 t |
| Stößelabmessungen | 500x500 mm |
| Maschinengewicht | 3000 kg |
| Kontrollsystem | nein |
| Baujahr: | 2011 |
| Arbeitsflaeche | 2500x1250 mm |
| Presskraft | 16,5 t |
| Werkzeugmagazin | ja |
| Positionenanzahl im Werkzeugwechsler | 18 |
| Laserleistung | 2000 W |
| Max. Blechdicke | 6 mm |
| Kontrollsystem | nein |
| Baujahr: | 1999 |
| Arbeitsflaeche | 1250 x 1250 mm |
| Presskraft | 20 t |
| Hauptmotorleistung | 15 kW |
| Max. Dicke des Schneidmaterials | 4,5-6 mm |
| Maschinengewicht | 17 000 kg |
| Kontrollsystem | nein |