| Control system Amada | |
| Bending power | 50 t |
| Bending length | 83.4 in |
| Number of driven axes | 4 |
| Lower compensation movement | YES |
| Type of press drive | Hydraulický |
| Machine weight | 4700 kg |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in good condition.
The set includes basic equipment: a punch and a universal die with a length of 1000 mm.
This AMADA HFT 50-20 hydraulic press brake represents a reliable solution for precision bending of sheet metal parts in professional engineering environments. Thanks to the intuitive Amada control system and integrated crowning (deflection compensation), the machine ensures high bend quality and repeatable accuracy across the entire working length. It is an ideal choice for medium-duty applications where the emphasis is on setup efficiency and long-term production process stability in metal processing.
| YOM: | 2001 |
| Control system | YES |
| Bending power | 80 t |
| Bending length | 2620 mm |
| Number of driven axes | 4 |
| Lower compensation movement | |
| Ram stroke | 200 mm |
| Machine weight | 5750 kg |
| YOM: | 2002 |
| Control system | YES |
| Bending power | 120 t |
| Bending length | 3100 mm |
| Number of driven axes | 3 |
| Lower compensation movement | YES |
| Type of press drive | Hydraulický |
| Ram stroke | 180 mm |
| Main motor power | 7,5 kW |
| Machine weight | 8700 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 4200 x 1650 x 2775 mm mm |
| YOM: | 2013 |
| Control system | YES |
| Control system Cybelec | |
| Bending power | 175 t |
| Bending length | 3050 mm |
| Number of driven axes | 4 |
| Lower compensation movement | YES |
| Type of press drive | Hydraulický |
| Ram stroke | 265 mm |
| Machine dimensions l x w x h | 4250x2550x2750 mm |
| Machine weight | 11500 kg |
| YOM: | 2002 |
| Control system | YES |
| Control system SAFAN | |
| Bending power | 120 t |
| Bending length | 4300 mm |
| Number of driven axes | 4 |
| Lower compensation movement | YES |
| Type of press drive | Hydraulický |
| YOM: | 2012 |
| Control system | YES |
| Control system Durma | |
| Bending power | 220 t |
| Bending length | 3050 mm |
| Number of driven axes | 3 |
| Lower compensation movement | YES |
| Type of press drive | Hydraulický |
| Clearance between columns | 2600 mm |
| Shutheight | 530 mm |
| Ram stroke | 265 mm |
| Main motor power | 22 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 4250x1770x2900 mm |
| Machine weight | 12250 kg |