| Control system Kavalír | K51-1 |
| Max. diameter of grinding | 320 mm |
| Max. length of grinding | 1500 mm |
| Max. weight of workpiece | 300 kg |
| Device for internal grinding | YES |
| Max. diameter grinding wheel | 450 mm |
| Main motor power | 9,5 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 4700 x 2400 x 1750 mm |
| Machine weight | 6200 kg |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in good technical condition. Currently disconnected and out of service. Inspection is possible.
The TOS Hostivař BHU 32A/1500 cylindrical grinder represents a universal solution for precise external and internal grinding of cylindrical and tapered surfaces. Thanks to its design and integrated internal grinding attachment, the machine is ideal for both single-piece and series production of demanding shaft components. The modernization with the Kavalír control system enhances user comfort and operational precision. This model is highly sought after for its rigidity and reliability when machining medium-heavy workpieces in professional workshops.
| YOM: | 2004 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | Simatic OP17 |
| Max. diameter of grinding | 400 mm |
| Max. length of grinding | 1500 mm |
| Max. weight of workpiece | 500 kg |
| Device for internal grinding | YES |
| Machine weight | 9200 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 6220x2760x1950 mm |
| YOM: | 1975 |
| Control system | NO |
| Max. diameter of grinding | 250 mm |
| Max. length of grinding | 600 mm |
| Max. weight of workpiece | kg |
| Device for internal grinding | YES |
| Main motor power | 6,5 kW |
| Machine weight | 2700 kg |
| YOM: | 2018 |
| Control system | YES |
| Control system Mitsubishi | M 70 |
| Max. diameter of grinding | 400 mm |
| Max. length of grinding | 1000 mm |
| Max. weight of workpiece | 750 kg |
| Device for internal grinding | NO |
| YOM: | 1988 |
| Control system | NO |
| Max. diameter of grinding | 200 mm |
| Max. length of grinding | 400 mm |
| Max. weight of workpiece | 20 kg |
| Device for internal grinding | YES |
| Total input | 5 kVA |
| Spindle speed | 60 - 1200 /min. |
| Machine weight | 1900 kg |
| YOM: | 2007 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | Sinumerik 840 D |
| Max. diameter of grinding | 630 mm |
| Max. length of grinding | 3000 mm |
| Max. weight of workpiece | 1200 kg |
| Device for internal grinding | NO |
| Total input | 56 kVA |
| Machine weight | 12700 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 9900x2980x1875 mm |