| Control system Mitsubishi | |
| Max. length of cutting | 3200 mm |
| Max. plate thickness | 10 mm |
| Drive type of shears | Hydraulický |
| Main motor power | 15 kW |
| Machine weight | 11000 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 4050x2050x1790 mm |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in good technical condition, with the possibility of testing under power.
These used Fermat CNTF 3200/10 CNC hydraulic swing beam shears represent an ideal solution for precise and efficient sheet metal cutting in engineering plants. Thanks to the integrated Mitsubishi control system, they allow for easy automation of the cutting process and high production repeatability. The machine is designed for demanding industrial applications requiring stability and reliability when processing metal materials. Its robust construction and CNC control minimize error rates and significantly increase the productivity of your workshop.
| YOM: | 2011 |
| Control system | NO |
| Max. length of cutting | 3100 mm |
| Max. plate thickness | 6 mm |
| Drive type of shears | Hydraulický |
| Main motor power | 11 kW |
| Number of ram strokes | 20 /min |
| Machine weight | 5500 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 3900x2560x1560 mm |
| YOM: | 1990 |
| Control system | YES |
| Max. length of cutting | 3150 mm |
| Max. plate thickness | 16 mm |
| Drive type of shears | Hydraulický |
| Main motor power | 43 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 4240 x 2520 x 2570 mm |
| Machine weight | 16 300 kg |
| YOM: | 0 |
| Control system | NO |
| Max. length of cutting | 1250 mm |
| Max. plate thickness | 3 mm |
| Drive type of shears | Mechanický |
| Backgauge travel | 500 mm |
| Main motor power | 2,2 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 1620x1403x1190 mm |
| Machine weight | 1600 kg |
| YOM: | 0 |
| Max. length of cutting | 1250 mm |
| Max. plate thickness | 3 mm |
| Drive type of shears | Mechanický |
| Control system | NO |
| YOM: | 2000 |
| Control system | YES |
| Control system Haco | |
| Max. length of cutting | 3050 mm |
| Max. plate thickness | 8 mm |
| Drive type of shears | Hydraulický |