| Control system Delem | DA 24e |
| Bending power | 80 t |
| Bending length | 2500 mm |
| Number of driven axes | 4 |
| Lower compensation movement | NO |
| Type of press drive | Hydraulický |
| Shutheight | 360 mm |
| Max. ram stroke | 160 mm |
| Machine weight | 4860 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 3050x2100x2200 mm |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in good technical condition, without the possibility of testing.
The CNC HOL 80/2500 hydraulic press brake, manufactured by Liptovské strojárne, represents a reliable solution for precise sheet metal bending in both single-piece and serial production. Thanks to the integrated Delem control system, the machine allows for efficient programming of bending operations across multiple axes, increasing productivity and work precision. This model is ideal for operations seeking robust technology with intuitive controls that ensure production process stability and high quality of the resulting bent components.
| YOM: | 2001 |
| Control system | YES |
| Bending power | 80 t |
| Bending length | 2620 mm |
| Number of driven axes | 4 |
| Lower compensation movement | |
| Ram stroke | 200 mm |
| Machine weight | 5750 kg |
| YOM: | 2002 |
| Control system | YES |
| Bending power | 120 t |
| Bending length | 3100 mm |
| Number of driven axes | 3 |
| Lower compensation movement | YES |
| Type of press drive | Hydraulický |
| Ram stroke | 180 mm |
| Main motor power | 7,5 kW |
| Machine weight | 8700 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 4200 x 1650 x 2775 mm mm |
| YOM: | 2013 |
| Control system | YES |
| Control system Cybelec | |
| Bending power | 175 t |
| Bending length | 3050 mm |
| Number of driven axes | 4 |
| Lower compensation movement | YES |
| Type of press drive | Hydraulický |
| Ram stroke | 265 mm |
| Machine dimensions l x w x h | 4250x2550x2750 mm |
| Machine weight | 11500 kg |
| YOM: | 2008 |
| Control system | YES |
| Bending power | 50 t |
| Bending length | 2050 mm |
| Number of driven axes | 4 |
| Lower compensation movement | NO |
| Type of press drive | Elektrický |
| Main motor power | 7 kW |
| Machine weight | 4750 kg |
| YOM: | 2012 |
| Control system | YES |
| Control system Durma | |
| Bending power | 220 t |
| Bending length | 3050 mm |
| Number of driven axes | 3 |
| Lower compensation movement | YES |
| Type of press drive | Hydraulický |
| Clearance between columns | 2600 mm |
| Shutheight | 530 mm |
| Ram stroke | 265 mm |
| Main motor power | 22 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 4250x1770x2900 mm |
| Machine weight | 12250 kg |