| Control system Mitsubishi | M 70 V |
| Turn table diameter | 600 mm |
| Turning lenght | 3000 mm |
| Sloping bed | NO |
| Y axis | NO |
| Counterspindle | NO |
| Spindle bore | 104 mm |
| Milling head | NO |
| Driven Tools | YES |
| Bar loader | NO |
| Swing over bed | 600 mm |
| Swing over cross slide | 310 mm |
| Travel Z-axis | 2800 mm |
| Axis C | 0,001 ° |
| Spindle speed | 10 - 2500 /min. |
| Turret head | YES |
| Machine weight | 5150 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 5840x1888x2050 mm |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in excellent technical condition. Testing under power is available.
The Macmatic FBL 400 C multi-axis CNC lathe represents a powerful solution for complex turning operations requiring high precision and efficiency. Thanks to the integration of live tooling and a reliable Mitsubishi control system, the machine enables demanding machining processes within a single setup. This model is an ideal choice for the production of geometrically complex parts, where the user will particularly appreciate the structural stability, reduced production times, and high technological flexibility in the workplace.
| YOM: | 2005 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | Sinumerik 840 D |
| Turn table diameter | 365 mm |
| Turning lenght | 450 mm |
| Sloping bed | YES |
| Y axis | NO |
| Counterspindle | NO |
| Spindle bore | 60 mm |
| Milling head | NO |
| Driven Tools | YES |
| Number of tool positions (driven) | 12/6 |
| Spindle speed | 0 - 6000 /min. |
| Main motor power | 12/16 kW |
| Axis C | 360 ° |
| Max. bar diameter | 60 mm |
| Machine dimensions l x w x h | 4000 x 1640 x 1730 mm |
| Machine weight | 3500 kg |
| YOM: | 2009 |
| Control system | YES |
| Control system Mazatrol | MATRIX NEXUS |
| Turn table diameter | 380 mm |
| Turning lenght | 500 mm |
| Sloping bed | YES |
| Y axis | NO |
| Counterspindle | NO |
| Spindle bore | 74 mm |
| Milling head | NO |
| Driven Tools | YES |
| Number of tool positions (driven) | 12/12 |
| Bar loader | NO |
| Axis C | 0,0001 ° |
| Spindle speed | 35 - 4000 /min. |
| Speed driven tools | 25 - 4500 /min |
| Max. torque of spindle | 465 Nm |
| Rapid feed | X,Z 30/33 m/min |
| Machine weight | 5000 kg |
| Swing over bed | 675 mm |
| YOM: | 2015 |
| Control system | YES |
| Control system Fanuc | Series 0i |
| Turn table diameter | 376 mm |
| Turning lenght | 760 mm |
| Sloping bed | YES |
| Y axis | YES |
| Counterspindle | NO |
| Spindle bore | 86 mm |
| Milling head | NO |
| Driven Tools | YES |
| Number of tool positions (driven) | 24/12 |
| Spindle speed | 0 - 3500 /min. |
| Swing over bed | 780 mm |
| Swing over cross slide | 630 mm |
| Speed driven tools | 0 - 5000 /min |
| Travel Y-axis | 105 mm |
| Travel X-axis | 260 mm |
| Travel Z-axis | 830 mm |
| Main motor power | 18,5 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 3600x1900x2170 mm |
| YOM: | 2008 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | Sinumerik 840D Sl |
| Turn table diameter | 500 mm |
| Turning lenght | 780 mm |
| Sloping bed | YES |
| Y axis | YES |
| Travel Y-axis (lathe) | 190 mm |
| Counterspindle | YES |
| Spindle bore | 73 mm |
| Milling head | NO |
| Driven Tools | YES |
| Number of tool positions (driven) | 12 |
| Bar loader | YES |
| Spindle speed | 0 - 6000 /min. |
| Speed driven tools | 0 - 5000 /min |
| YOM: | 2011 |
| Control system | YES |
| Control system Fanuc | 0i - TD |
| Turn table diameter | 120 mm |
| Turning lenght | 250 mm |
| Sloping bed | YES |
| Y axis | NO |
| Counterspindle | NO |
| Spindle bore | 100 mm |
| Milling head | NO |
| Driven Tools | YES |
| Number of tool positions (driven) | 12 |
| Bar loader | NO |
| Machine dimensions l x w x h | 1480x1360 mm |
| Spindle speed | 0 - 4000 /min. |