| Longueur de la piece maxi | 3070 mm |
| Largeur maxi de la piece a usiner | 1550 mm |
| Epaisseur maxi de tole | 15 mm |
| Performances du laser | 2000 W |
| Fiber | OUI |
| Dimensions hors tout | 6043 x 2900 x 2350 mm |
| Poids totale de la machine | 11 200 kg |
| Poids maxi de la piece a usiner | 920 kg |
Sujet au changement de paramètres techniques.
Machine in excellent condition, testing is possible.
The AMADA Fiber FLC3015AJ 2kW fiber laser represents a highly efficient solution for precise and fast sheet metal cutting. Thanks to advanced fiber technology, this machine is ideal for both custom and mass production, emphasizing low operating costs and high cutting speeds, especially with thinner materials. The FLC3015AJ model ensures excellent process stability and edge quality, significantly increasing the productivity of engineering operations focused on modern, energy-efficient thermal metal cutting methods.
| Année de production: | 2007 |
| Longueur de la piece maxi | 3000 mm |
| Largeur maxi de la piece a usiner | 1500 mm |
| Epaisseur maxi de tole | 20 mm |
| Performances du laser | 3200 W |
| Fiber | NON |
| Poids maxi de la piece a usiner | 900 kg |
| Dimensions hors tout | 8800 x 6010 x 2400 mm |
| Poids totale de la machine | 12000 kg |
| Système de contrôle | NON |
| Année de production: | 2019 |
| Longueur de la piece maxi | 3000 mm |
| Largeur maxi de la piece a usiner | 1500 mm |
| Epaisseur maxi de tole | 15 mm |
| Performances du laser | 4000 W |
| Fiber | OUI |
| Poids maxi de la piece a usiner | 890 kg |
| Poids totale de la machine | 13000 kg |
| Système de contrôle | NON |
| Année de production: | 2015 |
| Longueur de la piece maxi | 3000 mm |
| Largeur maxi de la piece a usiner | 1500 mm |
| Epaisseur maxi de tole | 12 mm |
| Performances du laser | 750 W |
| Fiber | OUI |
| Système de contrôle | NON |
| Année de production: | 2005 |
| Longueur de la piece maxi | 3000 mm |
| Largeur maxi de la piece a usiner | 1500 mm |
| Epaisseur maxi de tole | 12 mm |
| Performances du laser | 2000 W |
| Puissance d´entré | 71 kVA |
| Poids totale de la machine | 11500 kg |
| Dimensions hors tout | 9800x5300x2000 mm |
| Système de contrôle | NON |
| Année de production: | 2018 |
| Longueur de la piece maxi | 4000 mm |
| Largeur maxi de la piece a usiner | 2000 mm |
| Epaisseur maxi de tole | 20 mm |
| Performances du laser | 4000 W |
| Fiber | NON |
| Poids totale de la machine | 14500 kg |
| Système de contrôle | NON |