| Longueur de la piece maxi | 3000 mm |
| Largeur maxi de la piece a usiner | 1500 mm |
| Epaisseur maxi de tole | 12 mm |
| Performances du laser | 750 W |
| Fiber | OUI |
Sujet au changement de paramètres techniques.
The machine is in good condition. Can be tested under power.
Almost unused.
This compact fiber laser Hel Europe HEL-3015C-Y750 represents an efficient solution for precision sheet metal cutting in small and medium-sized operations. Thanks to modern Fiber technology, it excels with high beam stability and energy efficiency when processing metal materials. The device is ideal for custom production requiring reliability and a clean cut. This configuration offers a balanced ratio between acquisition costs and performance, significantly increasing productivity when cutting thin and medium-thickness materials.
| Année de production: | 2007 |
| Longueur de la piece maxi | 3000 mm |
| Largeur maxi de la piece a usiner | 1500 mm |
| Epaisseur maxi de tole | 20 mm |
| Performances du laser | 3200 W |
| Fiber | NON |
| Poids maxi de la piece a usiner | 900 kg |
| Dimensions hors tout | 8800 x 6010 x 2400 mm |
| Poids totale de la machine | 12000 kg |
| Système de contrôle | NON |
| Année de production: | 2019 |
| Longueur de la piece maxi | 3000 mm |
| Largeur maxi de la piece a usiner | 1500 mm |
| Epaisseur maxi de tole | 15 mm |
| Performances du laser | 4000 W |
| Fiber | OUI |
| Poids maxi de la piece a usiner | 890 kg |
| Poids totale de la machine | 13000 kg |
| Système de contrôle | NON |
| Année de production: | 2005 |
| Longueur de la piece maxi | 3000 mm |
| Largeur maxi de la piece a usiner | 1500 mm |
| Epaisseur maxi de tole | 12 mm |
| Performances du laser | 2000 W |
| Puissance d´entré | 71 kVA |
| Poids totale de la machine | 11500 kg |
| Dimensions hors tout | 9800x5300x2000 mm |
| Système de contrôle | NON |
| Année de production: | 2018 |
| Longueur de la piece maxi | 4000 mm |
| Largeur maxi de la piece a usiner | 2000 mm |
| Epaisseur maxi de tole | 20 mm |
| Performances du laser | 4000 W |
| Fiber | NON |
| Poids totale de la machine | 14500 kg |
| Système de contrôle | NON |
| Année de production: | 2011 |
| Longueur de la piece maxi | 3000 mm |
| Largeur maxi de la piece a usiner | 1500 mm |
| Epaisseur maxi de tole | 25 mm |
| Performances du laser | 4000 W |
| Fiber | OUI |
| Système de contrôle Siemens | Sinumerik 840 D |
| Surface de serrage de la table | 3000 x 1500 mm |
| Course X | 3000 mm |
| Course Y | 1500 mm |
| Course Z | 115 mm |
| Poids maxi de la piece a usiner | 900 kg |
| Dimensions hors tout | 9300 x 4600 x 2400 mm |
| Poids totale de la machine | 12 000 kg |
| Système de contrôle | NON |