| Max. Werkstücklänge | 3050 mm |
| Max. Werkstückbreite | 2100 mm |
| Max. Dicke des Schneidmaterials | 140 mm |
| Art des Schneid | Autogen |
Änderungen und Irrtümer in den technischen Daten, Angaben und Preisen sowie Zwischenverkauf vorbehalten.
The machine is in good technical condition, dismantled, and stored in a warehouse.
The RUR 2500 G cutting machine from Pierce Control Automation represents a reliable solution for precise metal cutting using oxy-fuel technology. This cutting equipment is ideal for shape-cutting thick plates and large blanks where high efficiency and process stability are required. Thanks to its robust construction and proven control system, it is suitable for heavy engineering and metal fabrication, ensuring long-term performance and low operating costs during demanding operations.
| Baujahr: | 2002 |
| Max. Werkstücklänge | 8000 mm |
| Max. Blechdicke | 30 mm |
| Max. Werkstückbreite | 2000 mm |
| Kontrollsystem | nein |
| Baujahr: | 2004 |
| Max. Werkstücklänge | 3000 mm |
| Max. Werkstückbreite | 1500 mm |
| Max. Dicke des Schneidmaterials | 15 mm |
| Art des Schneid | Plasma |
| Kontrollsystem | nein |
| Baujahr: | 2024 |
| Max. Werkstücklänge | 1660 mm |
| Max. Werkstückbreite | 630 mm |
| Max. Dicke des Schneidmaterials | 20 mm |
| Art des Schneid | Plasma |
| Maschinengewicht | 7000 kg |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 6000x4000x3000 mm |
| Kontrollsystem | nein |
| Baujahr: | 2023 |
| Max. Werkstücklänge | mm |
| Max. Werkstückbreite | mm |
| Max. Dicke des Schneidmaterials | mm |
| Art des Schneid | |
| Kontrollsystem | nein |
| Baujahr: | 0 |
| Max. Werkstücklänge | 6000 mm |
| Max. Werkstückbreite | 3000 mm |
| Max. Dicke des Schneidmaterials | mm |
| Art des Schneid | Plasma |
| Blechabmessung | 4000x2000 mm |
| Kontrollsystem | nein |