| Largo max. de pieza trabajada | 3050 mm |
| Máx. anchura pieza mecanizada | 2100 mm |
| Grosor máx. del material cortado | 140 mm |
| Tipo de corte | Autogen |
Sujeto a cambio de parámetros técnicos.
The machine is in good technical condition, dismantled, and stored in a warehouse.
The RUR 2500 G cutting machine from Pierce Control Automation represents a reliable solution for precise metal cutting using oxy-fuel technology. This cutting equipment is ideal for shape-cutting thick plates and large blanks where high efficiency and process stability are required. Thanks to its robust construction and proven control system, it is suitable for heavy engineering and metal fabrication, ensuring long-term performance and low operating costs during demanding operations.
| Año de fabricación: | 2002 |
| Largo max. de pieza trabajada | 8000 mm |
| Grosor máx. de la chapa | 30 mm |
| Máx. anchura pieza mecanizada | 2000 mm |
| Sistema de control | No |
| Año de fabricación: | 2004 |
| Largo max. de pieza trabajada | 3000 mm |
| Máx. anchura pieza mecanizada | 1500 mm |
| Grosor máx. del material cortado | 15 mm |
| Tipo de corte | Plasma |
| Sistema de control | No |
| Año de fabricación: | 2024 |
| Largo max. de pieza trabajada | 1660 mm |
| Máx. anchura pieza mecanizada | 630 mm |
| Grosor máx. del material cortado | 20 mm |
| Tipo de corte | Plasma |
| Peso de la máquina | 7000 kg |
| Dimensiones largo x ancho x alto | 6000x4000x3000 mm |
| Sistema de control | No |
| Año de fabricación: | 2023 |
| Largo max. de pieza trabajada | mm |
| Máx. anchura pieza mecanizada | mm |
| Grosor máx. del material cortado | mm |
| Tipo de corte | |
| Sistema de control | No |
| Año de fabricación: | 0 |
| Largo max. de pieza trabajada | 6000 mm |
| Máx. anchura pieza mecanizada | 3000 mm |
| Grosor máx. del material cortado | mm |
| Tipo de corte | Plasma |
| Dimensiones de chapa | 4000x2000 mm |
| Sistema de control | No |