| Max. length of cutting | 126 in |
| Max. plate thickness | 1 in |
| Drive type of shears | Hydraulický |
| Machine dimensions l x w x h | 166 x 106 x 106 in |
| Machine weight | 25 000 kg |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in good condition; testing is possible.
The CNTA 3150/25 A hydraulic plate shears from the renowned manufacturer Stroje a zariadenia Piesok represent a robust solution for precise and powerful sheet metal cutting in engineering production. This machine is ideal for operations requiring reliability during the heavy-duty cutting of thick materials. Thanks to their design and hydraulic drive, the shears ensure high rigidity and stability, which directly translates into the quality and geometric accuracy of the cut, thereby increasing the efficiency of material preparation for further processing.
| YOM: | 2011 |
| Control system | NO |
| Max. length of cutting | 3100 mm |
| Max. plate thickness | 6 mm |
| Drive type of shears | Hydraulický |
| Main motor power | 11 kW |
| Number of ram strokes | 20 /min |
| Machine weight | 5500 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 3900x2560x1560 mm |
| YOM: | 1990 |
| Control system | YES |
| Max. length of cutting | 3150 mm |
| Max. plate thickness | 16 mm |
| Drive type of shears | Hydraulický |
| Main motor power | 43 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 4240 x 2520 x 2570 mm |
| Machine weight | 16 300 kg |
| YOM: | 0 |
| Control system | NO |
| Max. length of cutting | 1250 mm |
| Max. plate thickness | 3 mm |
| Drive type of shears | Mechanický |
| Backgauge travel | 500 mm |
| Main motor power | 2,2 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 1620x1403x1190 mm |
| Machine weight | 1600 kg |
| YOM: | 0 |
| Max. length of cutting | 1250 mm |
| Max. plate thickness | 3 mm |
| Drive type of shears | Mechanický |
| Control system | NO |
| YOM: | 2000 |
| Control system | YES |
| Control system Haco | |
| Max. length of cutting | 3050 mm |
| Max. plate thickness | 8 mm |
| Drive type of shears | Hydraulický |