| Control system Cybelec | |
| Bending power | 100 t |
| Bending length | 3050 mm |
| Number of driven axes | 6 |
| Lower compensation movement | NO |
| Type of press drive | Hydraulický |
| Machine weight | 9500 kg |
| Travel X-axis | 500 mm |
| Machine dimensions l x w x h | 4450X2000X3000 mm |
| Main motor power | 7,5 kW |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in good condition, it is possible to retest.
The Vimercati 100 x3050 hydraulic CNC press brake offers a reliable solution for precision sheet metal bending in both job shop and series production. Equipped with an advanced Cybelec control system and multi-axis functionality, it enables efficient forming of complex components with high repeatability. This machine is ideal for facilities requiring stability and accuracy in metal processing. Its robust design ensures long-term durability and seamless integration into modern manufacturing workflows.
| YOM: | 2001 |
| Control system | YES |
| Bending power | 80 t |
| Bending length | 2620 mm |
| Number of driven axes | 4 |
| Lower compensation movement | |
| Ram stroke | 200 mm |
| Machine weight | 5750 kg |
| YOM: | 2002 |
| Control system | YES |
| Bending power | 120 t |
| Bending length | 3100 mm |
| Number of driven axes | 3 |
| Lower compensation movement | YES |
| Type of press drive | Hydraulický |
| Ram stroke | 180 mm |
| Main motor power | 7,5 kW |
| Machine weight | 8700 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 4200 x 1650 x 2775 mm mm |
| YOM: | 2013 |
| Control system | YES |
| Control system Cybelec | |
| Bending power | 175 t |
| Bending length | 3050 mm |
| Number of driven axes | 4 |
| Lower compensation movement | YES |
| Type of press drive | Hydraulický |
| Ram stroke | 265 mm |
| Machine dimensions l x w x h | 4250x2550x2750 mm |
| Machine weight | 11500 kg |
| YOM: | 2008 |
| Control system | YES |
| Bending power | 50 t |
| Bending length | 2050 mm |
| Number of driven axes | 4 |
| Lower compensation movement | NO |
| Type of press drive | Elektrický |
| Main motor power | 7 kW |
| Machine weight | 4750 kg |
| YOM: | 2012 |
| Control system | YES |
| Control system Durma | |
| Bending power | 220 t |
| Bending length | 3050 mm |
| Number of driven axes | 3 |
| Lower compensation movement | YES |
| Type of press drive | Hydraulický |
| Clearance between columns | 2600 mm |
| Shutheight | 530 mm |
| Ram stroke | 265 mm |
| Main motor power | 22 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 4250x1770x2900 mm |
| Machine weight | 12250 kg |