| Control system Siemens | Sinumerik 820 |
| Turn table diameter | 72 in |
| Turning lenght | 480 in |
| Sloping bed | NO |
| Spindle bore | 0 in |
| Turret head | NO |
| Max. weight of workpiece | 15000 kg |
| Spindle speed | 10 - 600 /min. |
| Max. torque of face plate | 35000 Nm |
Subject to change of technical parameters.
| YOM: | 1974 |
| Control system | NO |
| Turn table diameter | 1250 mm |
| Turning lenght | 3000 mm |
| Sloping bed | NO |
| Spindle bore | mm |
| Turret head | NO |
| Swing over cross slide | 900 mm |
| Max. weight of workpiece | 14 000 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 8000 x 2100 x 3000 mm |
| Machine weight | 16 350 kg |
| YOM: | 1997 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | Sinumerik 840 C |
| Turn table diameter | 1000 mm |
| Turning lenght | 14500 mm |
| Sloping bed | NO |
| Spindle bore | mm |
| Turret head | NO |
| Swing over bed | 1260 mm |
| Swing over cross slide | 1000 mm |
| Distance between centres | 14500 mm |
| Max. weight of workpiece | 20000 kg |
| Max. torque of face plate | 63000 Nm |
| Machine weight | 38000 kg |
| Main motor power | 50 kW |
| YOM: | 2005 |
| Control system | YES |
| Control system Fanuc | Fanuc 21i |
| Spindle speed | 0 - 6000 /min. |
| Main motor power | 7,5 kW |
| Turret head | YES |
| Machine weight | 2800 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 1600x1600x1750 mm |
| Swing over bed | 420 mm |
| Turning lenght | 307 mm |
| YOM: | 1994 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | Sinumerik 810 |
| Turn table diameter | 1320 mm |
| Turning lenght | 3000 mm |
| Sloping bed | NO |
| Spindle bore | 140 mm |
| Turret head | NO |
| Spindle speed | 0 - 700 /min. |
| Main motor power | 47 kW |
| Max. weight of workpiece | 7000 kg |
| YOM: | 0 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | Sinumerik 840 D |
| Turn table diameter | 2500 mm |
| Turning lenght | 9000 mm |
| Sloping bed | NO |
| Spindle bore | mm |
| Turret head | YES |
| Max. weight of workpiece | 175 kg |
| Machine weight | 175000 kg |
| Swing over bed | 2500 mm |
| Swing over cross slide | 2000 mm |