| Control system Kavalír | K51-1 |
| Max. diameter of grinding | 500 mm |
| Max. length of grinding | 3000 mm |
| Max. weight of workpiece | 600 kg |
| Device for internal grinding | NO |
Subject to change of technical parameters.
Machine overahuled in 2014.
Accessories.
The TOS UB 50-3000 cylindrical grinding machine is a modern, high-precision machine designed for grinding external and internal cylindrical surfaces and faces of workpieces. Thanks to its advanced CNC control system and rigid construction, it is ideal for demanding engineering operations requiring maximum precision and high productivity in both piece and series production. The main benefit is the automated work cycle and the ability to achieve excellent surface quality even on complex parts while maintaining fast and easy setup.
| YOM: | 2004 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | Simatic OP17 |
| Max. diameter of grinding | 400 mm |
| Max. length of grinding | 1500 mm |
| Max. weight of workpiece | 500 kg |
| Device for internal grinding | YES |
| Machine weight | 9200 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 6220x2760x1950 mm |
| YOM: | 1975 |
| Control system | NO |
| Max. diameter of grinding | 250 mm |
| Max. length of grinding | 600 mm |
| Max. weight of workpiece | kg |
| Device for internal grinding | YES |
| Main motor power | 6,5 kW |
| Machine weight | 2700 kg |
| YOM: | 2018 |
| Control system | YES |
| Control system Mitsubishi | M 70 |
| Max. diameter of grinding | 400 mm |
| Max. length of grinding | 1000 mm |
| Max. weight of workpiece | 750 kg |
| Device for internal grinding | NO |
| YOM: | 1988 |
| Control system | NO |
| Max. diameter of grinding | 200 mm |
| Max. length of grinding | 400 mm |
| Max. weight of workpiece | 20 kg |
| Device for internal grinding | YES |
| Total input | 5 kVA |
| Spindle speed | 60 - 1200 /min. |
| Machine weight | 1900 kg |
| YOM: | 2007 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | Sinumerik 840 D |
| Max. diameter of grinding | 630 mm |
| Max. length of grinding | 3000 mm |
| Max. weight of workpiece | 1200 kg |
| Device for internal grinding | NO |
| Total input | 56 kVA |
| Machine weight | 12700 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 9900x2980x1875 mm |