| Diameter of working spindle | 4.4 in |
| Travel X-axis | 48 in |
| Travel Y-axis | 46 in |
| Spindle speed | 8 - 1250 /min. |
| Cooling through spindle | NO |
| Spindle travel - W axis | 34 in |
| Travel Z-axis | 62 in |
| Tool magazine | NO |
| Spindle taper | MORSE 6 . |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in good condition. Connected to power. Testing is possible.
The DEFUM HWC horizontal table-type boring mill represents a robust solution for the precise boring and milling of medium-sized workpieces. Thanks to its rigid construction and Morse 6 spindle taper, this machine is ideal for heavier machining operations in both single-item and small-batch engineering production. The traditional design, free of complex electronics, guarantees high reliability, easy maintenance, and a long service life. It is an ideal choice for workshops looking for proven mechanical performance for both heavy-duty and precision metalworking tasks.
| YOM: | 1995 |
| Control system | NO |
| Diameter of working spindle | 100 mm |
| Travel X-axis | 1600 mm |
| Travel Y-axis | 1120 mm |
| Spindle speed | 0 - 1120 /min. |
| Cooling through spindle | NO |
| Spindle travel - W axis | 900 mm |
| Travel Z-axis | 1250 mm |
| Tool magazine | NO |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Clamping area of table | 1250 x 1250 mm |
| Main motor power | 11 kW |
| Max. weight of workpiece | 3000 kg |
| Total input | 15 kVA |
| Machine dimensions l x w x h | 6710 x 3450 x 3000 mm |
| Machine weight | 14000 kg |
| YOM: | 0 |
| Control system | NO |
| Diameter of working spindle | 100 mm |
| Travel X-axis | 1600 mm |
| Travel Y-axis | 1120 mm |
| Spindle speed | 7 - 1120 /min. |
| Cooling through spindle | NO |
| Spindle travel - W axis | 900 mm |
| Travel Z-axis | 1250 mm |
| Tool magazine | NO |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Max. load of table | 3000 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 6710 x 3450 x 3000 mm |
| Machine weight | 14000 kg |
| Main motor power | 11 kW |
| Total input | 17 kVA |
| Clamping area of table | 1250 x 1250 mm |
| Face plate diameter | 600 mm |
| Max. diameter of face turning | 900 mm |
| YOM: | 2004 |
| Control system | NO |
| Diameter of working spindle | 100 mm |
| Travel X-axis | 1600 mm |
| Travel Y-axis | 1120 mm |
| Spindle speed | 0 - 1120 /min. |
| Cooling through spindle | NO |
| Spindle travel - W axis | 900 mm |
| Travel Z-axis | 1250 mm |
| Tool magazine | NO |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Clamping area of table | 1250 x 1250 mm |
| Main motor power | 11 kW |
| Max. weight of workpiece | 3000 kg |
| Total input | 15 kVA |
| Machine dimensions l x w x h | 6710 x 3450 x 3000 mm |
| Machine weight | 14000 kg |
| YOM: | 2018 |
| Control system | YES |
| Control system Fanuc | 0i-MF |
| Diameter of working spindle | 130 mm |
| Travel X-axis | 3657 mm |
| Travel Y-axis | 3048 mm |
| Spindle speed | 10 - 3000 /min. |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | 20 bar |
| Spindle travel - W axis | 730 mm |
| Travel Z-axis | 1820 mm |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 40 |
| Spindle taper | CAT 50 . |
| Clamping area of rotary table | 1524 x 4013 mm |
| Max. load of table | 20000 kg |
| Main motor power | 37/45 kW |
| Machine weight | 41730 kg |
| YOM: | 1991 |
| Control system | NO |
| Diameter of working spindle | 100 mm |
| Travel X-axis | 1600 mm |
| Travel Y-axis | 1120 mm |
| Spindle speed | 0 - 1200 /min. |
| Cooling through spindle | NO |
| Spindle travel - W axis | 900 mm |
| Travel Z-axis | 1250 mm |
| Tool magazine | NO |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Clamping area of table | 1250 x 1250 mm |
| Max. load of table | 3000 kg |
| Main motor power | 11 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 6710 x 3450 x 3000 mm |
| Machine weight | 14 000 kg |