| Sistem de control Fanuc | |
| Diametrul de strunjire | 420 mm |
| Lungimea de strunjire | 2125 mm |
| Batiu inclinat/oblic | da |
| Axa Y | da |
| Alezaj ax' | 102 mm |
| Capul revolver | da |
| Deplasarea pe axa X | 293 mm |
| Deplasarea pe axa Y | 130 mm |
| Deplasarea pe axa Z | 2190 mm |
| Viteza axului | 0 - 2800 /min. |
| Scule acționate | da |
| Viteza sculelor angrenate | 0 - 5000 /min |
Parametrii tehnici pot fi modificați.
Machine Condition & Equipment
The machine is in very good condition, under power.
Equipped with a self-centering steady rest SMW SLU3 (clamping range 45–165 mm).
Complete with a set of static and driven tool holders.
Max. speed of driven tools: 5,000 RPM.
Product Description
The Doosan PUMA 3100 XLY multi-axis CNC turning center is a highly efficient solution for the complex machining of large and geometrically demanding workpieces in a single setup. Thanks to the integration of the Y-axis and driven tools, the machine significantly reduces production times and eliminates the need for secondary operations on other equipment. The slant bed design ensures excellent rigidity and precise chip disposal, making this machine an ideal partner for demanding engineering operations requiring maximum precision and high productivity.
| An fabricație: | 2005 |
| Sistem de control | da |
| Sistem de control Siemens | Sinumerik 840 D |
| Diametrul de strunjire | 365 mm |
| Lungimea de strunjire | 450 mm |
| Batiu inclinat/oblic | da |
| Axa Y | nu |
| Contra-ax | nu |
| Alezaj ax' | 60 mm |
| Cap de frezare/freză | nu |
| Scule acționate | da |
| Numărul de poziții a sculelor (din care acționate) | 12/6 |
| Viteza axului | 0 - 6000 /min. |
| Puterea motorului principal | 12/16 kW |
| Axa C | 360 ° |
| Diametrul maxim al bării | 60 mm |
| Dimensiunile mașinii L x l x Î | 4000 x 1640 x 1730 mm |
| Geutatea mașinii | 3500 kg |
| An fabricație: | 2009 |
| Sistem de control | da |
| Sistem de control Mazatrol | MATRIX NEXUS |
| Diametrul de strunjire | 380 mm |
| Lungimea de strunjire | 500 mm |
| Batiu inclinat/oblic | da |
| Axa Y | nu |
| Contra-ax | nu |
| Alezaj ax' | 74 mm |
| Cap de frezare/freză | nu |
| Scule acționate | da |
| Numărul de poziții a sculelor (din care acționate) | 12/12 |
| Alimentator de bãri | nu |
| Axa C | 0,0001 ° |
| Viteza axului | 35 - 4000 /min. |
| Viteza sculelor angrenate | 25 - 4500 /min |
| Cuplul maxim al axului | 465 Nm |
| Avansul rapid | X,Z 30/33 m/min |
| Geutatea mașinii | 5000 kg |
| Diametru periferic deasupra batiului | 675 mm |
| An fabricație: | 2015 |
| Sistem de control | da |
| Sistem de control Fanuc | Series 0i |
| Diametrul de strunjire | 376 mm |
| Lungimea de strunjire | 760 mm |
| Batiu inclinat/oblic | da |
| Axa Y | da |
| Contra-ax | nu |
| Alezaj ax' | 86 mm |
| Cap de frezare/freză | nu |
| Scule acționate | da |
| Numărul de poziții a sculelor (din care acționate) | 24/12 |
| Viteza axului | 0 - 3500 /min. |
| Diametru periferic deasupra batiului | 780 mm |
| Diametru periferic peste ghidaje | 630 mm |
| Viteza sculelor angrenate | 0 - 5000 /min |
| Deplasarea pe axa Y | 105 mm |
| Deplasarea pe axa X | 260 mm |
| Deplasarea pe axa Z | 830 mm |
| Puterea motorului principal | 18,5 kW |
| Dimensiunile mașinii L x l x Î | 3600x1900x2170 mm |
| An fabricație: | 2008 |
| Sistem de control | da |
| Sistem de control Siemens | Sinumerik 840D Sl |
| Diametrul de strunjire | 500 mm |
| Lungimea de strunjire | 780 mm |
| Batiu inclinat/oblic | da |
| Axa Y | da |
| Deplasarea pe axa Y (Strunguri) | 190 mm |
| Contra-ax | da |
| Alezaj ax' | 73 mm |
| Cap de frezare/freză | nu |
| Scule acționate | da |
| Numărul de poziții a sculelor (din care acționate) | 12 |
| Alimentator de bãri | da |
| Viteza axului | 0 - 6000 /min. |
| Viteza sculelor angrenate | 0 - 5000 /min |
| An fabricație: | 2011 |
| Sistem de control | da |
| Sistem de control Fanuc | 0i - TD |
| Diametrul de strunjire | 120 mm |
| Lungimea de strunjire | 250 mm |
| Batiu inclinat/oblic | da |
| Axa Y | nu |
| Contra-ax | nu |
| Alezaj ax' | 100 mm |
| Cap de frezare/freză | nu |
| Scule acționate | da |
| Numărul de poziții a sculelor (din care acționate) | 12 |
| Alimentator de bãri | nu |
| Dimensiunile mașinii L x l x Î | 1480x1360 mm |
| Viteza axului | 0 - 4000 /min. |