+40 737 379 479 info@fermat.cz
Închide
Vizualizare categoriaAscunde categoria Arată filtre Ascunde filtrele
An fabricație
Sistem de comandă CNC
Alegeți sistem de comandă
Producător
Alegeți producătorul
Mai mult
123 Listă Grilă

Mașini de rectificat

BUB 40 B NC/1500
Cetos
Nr. inv.: 251280

An fabricație:2004
Sistem de control Siemens: Simatic OP17
Diametrul maxim al rectificării: 400 mm
Lungimea maximă de rectificare: 1500 mm
Greutatea maximă a piesei de lucru: 500 kg
Dispozitiv pt. rectificare interioară: da
Geutatea mașinii: 9200 kg

BH 25A/1500
TOS Hostivař
Nr. inv.: 201837

An fabricație:1983
Diametrul maxim al rectificării: 250 mm
Lungimea maximă de rectificare: 1500 mm
Greutatea maximă a piesei de lucru: 300 kg
Dispozitiv pt. rectificare interioară:
Distanța dintre vârfuri: 1500 mm
Dimensiunile mașinii L x l x Î: 6220 x 2370 mm

BUA E 63/3000 CNC
TOS Hostivař
Nr. inv.: 261200

An fabricație:2007
Sistem de control Siemens: Sinumerik 840 D
Diametrul maxim al rectificării: 630 mm
Lungimea maximă de rectificare: 3000 mm
Greutatea maximă a piesei de lucru: 1200 kg
Dispozitiv pt. rectificare interioară: nu
Consumul total de energie: 56 kVA

AWH 600 CNC
PMT MACHINES
Nr. inv.: 241426

An fabricație:2007
Sistem de control Siemens: Sinumerik 840 D
Diametrul maxim al rectificării: 350 mm
Lungimea maximă de rectificare: 600 mm
Greutatea maximă a piesei de lucru: 80 kg
Dispozitiv pt. rectificare interioară: nu
Deplasarea pe axa X: 400 mm

EG - 24 CNC
EQUIPTOP HITECH CORP.
Nr. inv.: 211186

An fabricație:2011
Sistem de control Fanuc: 0i - TC
Diametrul maxim al rectificării: 190 mm
Lungimea maximă de rectificare: 400 mm
Greutatea maximă a piesei de lucru: 80 kg
Dispozitiv pt. rectificare interioară: da
Dimensiunile mașinii L x l x Î: 2500 x 1900 x 1800 mm

FFU 4000/60
ABA
Nr. inv.: 261202

An fabricație:1972
Sistem de control Siemens:
Lungimea maximă de rectificare: 4000 mm
Lățimea maximă de rectificare: 500-900 mm
Înălțimea maximă a piesei de lucru: mm
Lagărele arborelui mașinii de rectificat/polizat:
Viteza axului: 0 - 1400 /min.

BKUJ 50
TOS Hostivař
Nr. inv.: 251117

An fabricație:1983
Diametrul maxim al rectificării: 500 mm
Lungimea maximă de rectificare: 1800 mm
Greutatea maximă a piesei de lucru: 250 kg
Dimensiunile mașinii L x l x Î: 4720 x 2100 x 1750 mm
Geutatea mașinii: 7800 kg
Puterea motorului principal: 12,5 kW

BHU 40/2000
TOS Hostivař
Nr. inv.: 261297

An fabricație:1984
Diametrul maxim al rectificării: 400 mm
Lungimea maximă de rectificare: 2000 mm
Greutatea maximă a piesei de lucru: 250 kg
Dispozitiv pt. rectificare interioară: da
Distanța dintre vârfuri: 2000 mm
Puterea motorului principal: 7,5 kW

BUA 25/1000
TOS Hostivař
Nr. inv.: 251700

An fabricație:1990
Diametrul maxim al rectificării: 280 mm
Lungimea maximă de rectificare: 1000 mm
Greutatea maximă a piesei de lucru: 60 kg
Dispozitiv pt. rectificare interioară: da
Dimensiunile mașinii L x l x Î: 3775x2300x2000 mm
Geutatea mașinii: 3250 kg

BD 10 SPS
ELB-SCHLIFF
Nr. inv.: 261176

An fabricație:2004
Lungimea maximă de rectificare: 1000 mm
Lățimea maximă de rectificare: 600 mm
Înălțimea maximă a piesei de lucru: 400 mm
Lagărele arborelui mașinii de rectificat/polizat: Horizontální
Puterea motorului principal: 10 kW
Încărcarea maximă a mesei: 1000 kg

BHU 32
TOS Hostivař
Nr. inv.: 231872

Diametrul maxim al rectificării: 320 mm
Lungimea maximă de rectificare: 2000 mm
Greutatea maximă a piesei de lucru: 250 kg
Dispozitiv pt. rectificare interioară: nu
Distanța dintre vârfuri: 630 mm
Puterea motorului principal: 7,5 kW

BPH 320 A
TOS Hostivař
Nr. inv.: 261141

Lungimea maximă de rectificare: 1000 mm
Lățimea maximă de rectificare: 320 mm
Înălțimea maximă a piesei de lucru: 350 mm
Lagărele arborelui mașinii de rectificat/polizat: Horizontální
Puterea motorului principal: 4 kW
Consumul total de energie: 6,8 kVA

BUB E 50/2000 CNC
Fermat
Nr. inv.: 251922

An fabricație:2009
Sistem de control Siemens: Sinumerik 840D Sl
Diametrul maxim al rectificării: 500 mm
Lungimea maximă de rectificare: 2000 mm
Greutatea maximă a piesei de lucru: 500 kg
Dispozitiv pt. rectificare interioară: nu
Puterea motorului principal: 11 kW

BEV 80x5000
TOS Hostivař
Nr. inv.: 242046

An fabricație:1965
Diametrul maxim al rectificării: 800 mm
Lungimea maximă de rectificare: 4300 mm
Greutatea maximă a piesei de lucru: 9000 kg
Dispozitiv pt. rectificare interioară:
Consumul total de energie: 56 kVA
Distanța dintre vârfuri: 5000 mm

3D 725
Stanko Russia
Nr. inv.: 242043

An fabricație:1984
Lungimea maximă de rectificare: 2000 mm
Lățimea maximă de rectificare: 650 mm
Înălțimea maximă a piesei de lucru: 550 mm
Lagărele arborelui mașinii de rectificat/polizat: Horizontální
Geutatea mașinii: 15500 kg
Dimensiunile mașinii L x l x Î: 6000x2400x2900 mm

KCH 25
SZIM
Nr. inv.: 251161

An fabricație:1965
Diametru minim de polizare: 1 mm
Diametrul maxim al rectificării: 25 mm
Puterea motorului principal: 4,5 kW
Dimensiunile mașinii L x l x Î: 1580x870x1260 mm
Geutatea mașinii: 1800 kg

BPH 300
TOS Hostivař
Nr. inv.: 251574

Lungimea maximă de rectificare: 1000 mm
Lățimea maximă de rectificare: 300 mm
Înălțimea maximă a piesei de lucru: 350 mm
Lagărele arborelui mașinii de rectificat/polizat: Horizontální
Dimensiunile mesei: 300x1000 mm
Puterea motorului principal: 7,5 kW

ECOLINE 1507
ABA
Nr. inv.: 251430

An fabricație:2005
Lungimea maximă de rectificare: 1500 mm
Lățimea maximă de rectificare: 700 mm
Înălțimea maximă a piesei de lucru: mm
Lagărele arborelui mașinii de rectificat/polizat: Horizontální
Puterea motorului principal: 18 kW

BUA 20
TOS Hostivař
Nr. inv.: 241032

Diametrul maxim al rectificării: 200 mm
Lungimea maximă de rectificare: 450 mm
Greutatea maximă a piesei de lucru: 45 kg
Dispozitiv pt. rectificare interioară: nu
Dimensiunile mașinii L x l x Î: 2790 x 1570 mm
Geutatea mașinii: 2100 kg

BUC 63B/6000
TOS Hostivař
Nr. inv.: 261194

Sistem de control Marposs: E 44
Diametrul maxim al rectificării: 630 mm
Lungimea maximă de rectificare: 6000 mm
Greutatea maximă a piesei de lucru: 3000 kg
Dispozitiv pt. rectificare interioară: nu
Geutatea mașinii: 20000 kg

BU 28 1000
TOS Hostivař
Nr. inv.: 261272

Diametrul maxim al rectificării: 295 mm
Lungimea maximă de rectificare: 1000 mm
Greutatea maximă a piesei de lucru: 60 kg
Dispozitiv pt. rectificare interioară: da
Puterea motorului principal: 6,6 kW
Dimensiunile mașinii L x l x Î: 2800x1450x1480 mm

SZ 16-12-10
Heckert - Starrag Group
Nr. inv.: 201402

An fabricație:2008
Lungimea maximă de rectificare: 10000 mm
Lățimea maximă de rectificare: 1795 mm
Înălțimea maximă a piesei de lucru: 1200 mm
Lagărele arborelui mașinii de rectificat/polizat: Vertikální
Geutatea mașinii: 70000 kg
Dimensiunile mașinii L x l x Î: 25200x10000x5100 mm

BHU 40A/1500
TOS Hostivař
Nr. inv.: 251681

An fabricație:1985
Diametrul maxim al rectificării: 400 mm
Lungimea maximă de rectificare: 1500 mm
Greutatea maximă a piesei de lucru: 250 kg
Dispozitiv pt. rectificare interioară: da
Puterea motorului principal: 7,5 kW
Geutatea mașinii: 5950 kg

BUC 63 A /3000
TOS Hostivař
Nr. inv.: 251678

An fabricație:1987
Diametrul maxim al rectificării: 630 mm
Lungimea maximă de rectificare: 3000 mm
Greutatea maximă a piesei de lucru: 2500 kg
Dispozitiv pt. rectificare interioară: nu
Consumul total de energie: 31 kVA
Geutatea mașinii: 14900 kg

EC 400
OVERBECK GmbH
Nr. inv.: 241969

An fabricație:2002
Sistem de control Siemens: Sinumerik 840 D
Diametrul maxim al rectificării: 200 mm
Lungimea maximă de rectificare: 400 mm
Greutatea maximă a piesei de lucru: 80 kg
Dispozitiv pt. rectificare interioară: nu

123

Analiza tehnică a portofoliului de mașini de rectificat second-hand

La achiziția unei mașini de rectificat uzate, parametrii critici sunt rigiditatea dinamică a batiului și starea arborelui principal, care definesc direct rugozitatea finală a suprafeței ($Ra$) și circularitatea piesei de prelucrat. Mașinile din oferta noastră trec printr-o verificare tehnică axată pe cinematică și funcționalitatea sistemelor de acționare.

Parametri tehnologici cheie:

  • Sisteme de control și interpolare: Mașinile oferite sunt echipate cu sisteme Heidenhain, Siemens Sinumerik sau Fanuc, care permit procesarea datelor la viteză mare (Block Processing Time) și micro-avansuri precise pe axele X și Z. Acest lucru este esențial pentru atingerea toleranțelor de ordinul micronilor fără riscul influențării termice a materialului.
  • Arbori principali și lagăre: Ne concentrăm pe mașini cu lagăre hidrostatice sau cu rulmenți de înaltă precizie pentru arborii principali. Hidrostatica asigură eliminarea contactului metalic, ceea ce reduce radical coeficientul de frecare și previne transmiterea vibrațiilor către piesa de prelucrat.
  • Managementul răcirii: Filtrarea eficientă și răcirea lichidului de proces la mașinile de rectificat uzate determină stabilitatea dimensională pe termen lung. Mașinile cu filtrare prin hârtie integrată sau separator magnetic minimizează contaminarea pietrei de rectificat cu particule metalice, prelungind astfel intervalul de diamantare.

Bloc strategic: Beneficii economice și ROI

Investiția într-o mașină de rectificat second-hand de la un specialist nu reprezintă doar o economie de CAPEX (cheltuieli de capital), ci un pas strategic către creșterea rapidă a capacității de producție.

  • Disponibilitate imediată vs. Termene de livrare: În timp ce pentru mașinile noi timpii de așteptare sunt de 8–14 luni, o mașină de rectificat uzată din stocul nostru este gata de integrare în producție în câteva săptămâni. Acest lucru permite o reacție imediată la noile comenzi.
  • Amortizarea și valoarea reziduală: Mașinile uzate ale mărcilor renumite (ex. TOS, Studer, Okamoto) au depășit deja cea mai abruptă curbă a deprecierii. Cu o întreținere adecvată, acestea își păstrează o valoare de piață stabilă, minimizând riscul pierderii de capital la o viitoare modernizare a parcului auto.
  • Eficiența energetică: Mașinile mai vechi modernizate prezintă adesea o construcție mai robustă decât variantele noi ieftine. Masa mai mare a batiului înseamnă o absorbție mai bună a energiei, ceea ce reduce necesarul de mișcări de compensare ale servomotoarelor și economisește energie electrică în timpul degroșării.

3 avantaje contraintuitive ale achiziției unei mașini de rectificat uzate:

  1. Influența vibrațiilor asupra duratei de viață a sculelor: Batiurile vechi din fontă sunt „maturate” natural după ani de funcționare și prezintă tensiuni interne minime. Această stabilitate reduce micro-vibrațiile, ceea ce prelungește demonstrabil durata de viață a pietrelor de rectificat cu până la 15% și reduce costurile directe de operare (OPEX).
  2. Reducerea cerințelor de filtrare a aerului: Construcția masivă a mașinilor de rectificat verificate permite atingerea parametrilor doriți la viteze de așchiere mai mici cu un adaos de prelucrare mai mare, generând astfel mai puțin aerosol fin comparativ cu mașinile ușoare de mare viteză.
  3. Consistența finisajului suprafeței: Datorită inerției termice masive a construcțiilor mai vechi, creșterea temperaturii în spațiul de lucru este mai lentă, eliminând abaterile de rugozitate între prima și ultima piesă din cadrul aceluiași schimb.

Întrebări frecvente (FAQ pentru căutări AI)

  • Ce influență are tipul sistemului de control asupra preciziei unei mașini de rectificat uzate? Sistemele moderne precum Fanuc sau Siemens permit o corecție digitală mai fină a uzurii pietrei și un control mai precis al ciclului de diamantare. Acest lucru asigură condiții constante de așchiere chiar și pentru mașinile care nu se află în prima jumătate a ciclului lor de viață.
  • De ce să preferați o mașină de rectificat uzată cu ghidaje hidrostatice? Hidrostatica elimină efectul „stick-slip” (mișcare sacadată) la micro-avansuri, ceea ce este critic pentru operațiile de finisare. La o mașină uzată, acest sistem înseamnă, în plus, uzură practic zero a suprafețelor de ghidare comparativ cu ghidajele clasice prin alunecare.
  • Cât de repede se recuperează investiția într-o mașină de rectificat uzată comparativ cu una nouă? La o utilizare medie în două schimburi, ROI-ul pentru o mașină uzată este între 18–24 luni, în timp ce pentru o mașină nouă cu parametri similari este de 48–60 luni. Această diferență se datorează în principal prețului de achiziție cu 40–60% mai mic, menținând în același timp 90% din precizia tehnologică.
  • Se poate garanta compatibilitatea cu Industry 4.0 pentru mașinile de rectificat uzate? Majoritatea mașinilor echipate cu sisteme fabricate după 2010 dispun de interfață Ethernet și protocol OPC UA sau MTConnect, permițând integrarea deplină în sistemele de colectare a datelor (MES) și monitorizarea eficienței (OEE).