| Longueur maxi de meulage | 1000 mm |
| Largeur maxi a meulage | 600 mm |
| Hauteur maxi de la piece a usiner | 400 mm |
| Type de fixation de la broche | Horizontální |
| Puissance du moteur principal | 10 kW |
| 1000 | |
| Vitesse de la broche de meulage | 0 - 1500 /min |
| Dimensions hors tout | 3550x2320x2660 mm |
Sujet au changement de paramètres techniques.
Machine is in good condition.
Lubrication: Solid grease lubrication
Electric magnetic clamping plate 1000 x 750 mm. Coolant system with paper belt filter
Cleaning capacity: 80 l/min, filter density: 16-25 µm, filter paper width: 710 mm
Machine dimensions: Length: 3550 mm x Width: 2320 mm x Height: 2660 mm
Machine weight: 6300 kg
The ELB-SCHLIFF BD 10 SPS surface grinder is a high-precision solution for demanding flat-surface grinding operations. Thanks to its horizontal spindle arrangement and advanced control system, it ensures excellent surface quality and dimensional accuracy even when processing larger workpieces. The machine is ideal for toolrooms and precision engineering, where emphasis is placed on structural rigidity, long service life, and efficient process stability in daily use.
| Année de production: | 0 |
| Système de contrôle | NON |
| Longueur maxi de meulage | 630 mm |
| Largeur maxi a meulage | 200 mm |
| Hauteur maxi de la piece a usiner | 300 mm |
| Type de fixation de la broche | |
| 200 x 630 | |
| Poids maxi de la piece a usiner | 180 kg |
| Diamètre maxi du disque de meulage | 130 mm |
| Course X | 630 mm |
| 200 | |
| Puissance du moteur principal | 1,5 kW |
| Dimensions hors tout | 2460 x 1350 x 1480 mm |
| Poids totale de la machine | 1600 kg |
| Année de production: | 1971 |
| Système de contrôle | NON |
| Longueur maxi de meulage | 630 mm |
| Largeur maxi a meulage | 230 mm |
| Hauteur maxi de la piece a usiner | 350 mm |
| Type de fixation de la broche | Horizontální |
| Poids totale de la machine | 1600 kg |
| Année de production: | 0 |
| Système de contrôle | NON |
| Longueur maxi de meulage | 630 mm |
| Largeur maxi a meulage | 230 mm |
| Hauteur maxi de la piece a usiner | 500 mm |
| Type de fixation de la broche | Vertikální |
| Dimensions hors tout | 2710 x 1495 x 1670 mm |
| Poids totale de la machine | 2200 kg |
| Année de production: | 0 |
| Système de contrôle | NON |
| Longueur maxi de meulage | 1000 mm |
| Largeur maxi a meulage | 320 mm |
| Hauteur maxi de la piece a usiner | mm |
| Type de fixation de la broche | Horizontální |
| Dimensions hors tout | 4000x1936x2260 mm |
| Poids totale de la machine | 5000 kg |
| Année de production: | 2022 |
| Système de contrôle | OUI |
| Longueur maxi de meulage | 1015 mm |
| Largeur maxi a meulage | 405 mm |
| Hauteur maxi de la piece a usiner | 395 mm |
| Type de fixation de la broche | Horizontální |
| Dimensions de la table | 400 x 1000 mm |
| Puissance d´entré | 8,5 kVA |
| Poids totale de la machine | 3500 kg |