| Max. Schleiflänge | 1000 mm |
| Max. Schleifbreite | 600 mm |
| Max. Werkstückhöhe | 400 mm |
| Spindellagerschleifmaschinen | Horizontální |
| Hauptmotorleistung | 10 kW |
| Max. Tischbelastung | 1000 kg |
| Schleifspindeldrehzahl | 0 - 1500 /min |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 3550x2320x2660 mm |
Änderungen und Irrtümer in den technischen Daten, Angaben und Preisen sowie Zwischenverkauf vorbehalten.
Machine is in good condition.
Lubrication: Solid grease lubrication
Electric magnetic clamping plate 1000 x 750 mm. Coolant system with paper belt filter
Cleaning capacity: 80 l/min, filter density: 16-25 µm, filter paper width: 710 mm
Machine dimensions: Length: 3550 mm x Width: 2320 mm x Height: 2660 mm
Machine weight: 6300 kg
The ELB-SCHLIFF BD 10 SPS surface grinder is a high-precision solution for demanding flat-surface grinding operations. Thanks to its horizontal spindle arrangement and advanced control system, it ensures excellent surface quality and dimensional accuracy even when processing larger workpieces. The machine is ideal for toolrooms and precision engineering, where emphasis is placed on structural rigidity, long service life, and efficient process stability in daily use.
| Baujahr: | 0 |
| Kontrollsystem | nein |
| Max. Schleiflänge | 630 mm |
| Max. Schleifbreite | 200 mm |
| Max. Werkstückhöhe | 300 mm |
| Spindellagerschleifmaschinen | |
| Aufspanntischfläche | 200 x 630 mm |
| Max. Werkstückgewicht | 180 kg |
| Max. Schleifscheibedurchmesser | 130 mm |
| X Weg | 630 mm |
| Y Weg | 200 mm |
| Hauptmotorleistung | 1,5 kW |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 2460 x 1350 x 1480 mm |
| Maschinengewicht | 1600 kg |
| Baujahr: | 1971 |
| Kontrollsystem | nein |
| Max. Schleiflänge | 630 mm |
| Max. Schleifbreite | 230 mm |
| Max. Werkstückhöhe | 350 mm |
| Spindellagerschleifmaschinen | Horizontální |
| Maschinengewicht | 1600 kg |
| Baujahr: | 0 |
| Kontrollsystem | nein |
| Max. Schleiflänge | 630 mm |
| Max. Schleifbreite | 230 mm |
| Max. Werkstückhöhe | 500 mm |
| Spindellagerschleifmaschinen | Vertikální |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 2710 x 1495 x 1670 mm |
| Maschinengewicht | 2200 kg |
| Baujahr: | 0 |
| Kontrollsystem | nein |
| Max. Schleiflänge | 1000 mm |
| Max. Schleifbreite | 320 mm |
| Max. Werkstückhöhe | mm |
| Spindellagerschleifmaschinen | Horizontální |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 4000x1936x2260 mm |
| Maschinengewicht | 5000 kg |
| Baujahr: | 2022 |
| Kontrollsystem | ja |
| Max. Schleiflänge | 1015 mm |
| Max. Schleifbreite | 405 mm |
| Max. Werkstückhöhe | 395 mm |
| Spindellagerschleifmaschinen | Horizontální |
| Tischmaße | 400 x 1000 mm |
| Gesamtleistungsbedarf | 8,5 kVA |
| Maschinengewicht | 3500 kg |