| Diamètre maxi de la piece a usiner | 457 mm |
| Module | 8,5 - |
| Poids totale de la machine | 3400 kg |
| Dimensions hors tout | 1 900 × 1 350 × 2 100 mm mm |
Sujet au changement de paramètres techniques.
Machine in good technical condition, can be plugged and tested.
Producer: Drummond
The Drummond Maxicut 3A gear shaper is a reliable solution for precision gear manufacturing in industrial environments. This machine is ideal for operations requiring high rigidity and stability when cutting both internal and external gears. Key benefits include its robust construction and good technical condition, allowing for immediate integration into production with the possibility of testing. Thanks to its versatility, it is well-suited for workshops focused on both single-piece and series production of mechanical drives.
| Année de production: | 0 |
| Système de contrôle | NON |
| Diamètre maxi de la piece a usiner | 500 mm |
| Module | 6 - |
| Puissance du moteur principal | 3 kW |
| Dimensions hors tout | 2100x1000x2100 mm |
| Poids totale de la machine | 3500 kg |
| Année de production: | 0 |
| Système de contrôle | NON |
| Diamètre maxi de la piece a usiner | 200 mm |
| Module | 1-4 - |
| Dimensions hors tout | 1350x950x1720 mm |
| Poids totale de la machine | 1800 kg |
| Année de production: | 0 |
| Système de contrôle | NON |
| Diamètre maxi de la piece a usiner | 125 mm |
| Module | 4 - |
| Année de production: | 1993 |
| Système de contrôle | NON |
| Diamètre maxi de la piece a usiner | 280 mm |
| Module | 7 - |
| Poids totale de la machine | 2100 kg |
| Année de production: | 0 |
| Système de contrôle | OUI |
| Système de contrôle Siemens | |
| Diamètre maxi de la piece a usiner | 125 mm |
| Module | 4 - |