| Diametro max. del pezzo lavorato | 457 mm |
| Modulo | 8,5 - |
| Peso della macchina | 3400 kg |
| Dimensioni lungh. x largh. x alt. | 1 900 × 1 350 × 2 100 mm mm |
Soggetto a modifica dei parametri tecnici.
Machine in good technical condition, can be plugged and tested.
Producer: Drummond
The Drummond Maxicut 3A gear shaper is a reliable solution for precision gear manufacturing in industrial environments. This machine is ideal for operations requiring high rigidity and stability when cutting both internal and external gears. Key benefits include its robust construction and good technical condition, allowing for immediate integration into production with the possibility of testing. Thanks to its versatility, it is well-suited for workshops focused on both single-piece and series production of mechanical drives.
| Anno di fabbricazione: | 0 |
| Sistema di controllo | No |
| Diametro max. del pezzo lavorato | 500 mm |
| Modulo | 6 - |
| Potenza del motore elettrico principale | 3 kW |
| Dimensioni lungh. x largh. x alt. | 2100x1000x2100 mm |
| Peso della macchina | 3500 kg |
| Anno di fabbricazione: | 0 |
| Sistema di controllo | No |
| Diametro max. del pezzo lavorato | 200 mm |
| Modulo | 1-4 - |
| Dimensioni lungh. x largh. x alt. | 1350x950x1720 mm |
| Peso della macchina | 1800 kg |
| Anno di fabbricazione: | 0 |
| Sistema di controllo | No |
| Diametro max. del pezzo lavorato | 125 mm |
| Modulo | 4 - |
| Anno di fabbricazione: | 1993 |
| Sistema di controllo | No |
| Diametro max. del pezzo lavorato | 280 mm |
| Modulo | 7 - |
| Peso della macchina | 2100 kg |
| Anno di fabbricazione: | 0 |
| Sistema di controllo | Sì |
| Sistema di controllo Siemens | |
| Diametro max. del pezzo lavorato | 125 mm |
| Modulo | 4 - |