| Course X | 800 mm |
| Course Y | 600 mm |
| Course Z | 200 mm |
| Poids totale de la machine | 300 kg |
| Diamètre maxi du fil | 0,3 mm |
| Poids maxi de la piece a usiner | 500 kg |
| Système de contrôle Fanuc | 31i-WB |
Sujet au changement de paramètres techniques.
Serviced, in very good condition, approx. 4,800 hours worked.
The machine is in very good condition, connected, and available for testing.
The Fanuc ROBOCUT α-C800iB wire EDM machine represents a high-precision and reliable solution for electrical discharge machining of demanding components. This 2016 model is an ideal choice for tool and mold making, where maximum shape accuracy and surface quality are required. Thanks to the advanced Fanuc 31i-WB control system, it offers intuitive operation and efficient performance. The equipment is regularly serviced, in very good condition, and is ready for a live demonstration under power upon agreement.
| Année de production: | 2005 |
| Course X | 550 mm |
| Course Y | 350 mm |
| Course Z | 400 mm |
| Système de contrôle | NON |
| Année de production: | 2018 |
| Course X | 600 mm |
| Course Y | 400 mm |
| Course Z | 410 mm |
| Système de contrôle | OUI |
| Système de contrôle Fanuc | Fanuc 31i |
| Poids maxi de la piece a usiner | 1000 kg |
| Année de production: | 2014 |
| Course X | 600 mm |
| Course Y | 400 mm |
| Course Z | 410 mm |
| Système de contrôle | OUI |
| Système de contrôle Fanuc | Fanuc 31i |
| Poids maxi de la piece a usiner | 1000 kg |
| Année de production: | 2006 |
| Course X | 500 mm |
| Course Y | 350 mm |
| Course Z | 300 mm |
| Dimensions hors tout | 2550x2800x2150 mm |
| Poids maxi de la piece a usiner | 1500 kg |
| Diamètre maxi du fil | 0,1-0,36 mm |
| Poids totale de la machine | 3500 kg |
| Système de contrôle | NON |
| Année de production: | 2000 |
| Course X | 400 mm |
| Course Y | 250 mm |
| Course Z | 200 mm |
| Dimensions hors tout | 1800 x 1600 x 2180 mm |
| Poids totale de la machine | 2500 kg |
| Diametre de la table | 850 x 500 x 200 mm |
| Poids maxi de la piece a usiner | 500 kg |
| Système de contrôle | NON |