| Carrera de eje X | 800 mm |
| Carrera de eje Y | 600 mm |
| Carrera de eje Z | 200 mm |
| Peso de la máquina | 300 kg |
| Diámetro máximo del alambre | 0,3 mm |
| Máx. peso pieza mecanizada | 500 kg |
| Sistema de control Fanuc | 31i-WB |
Sujeto a cambio de parámetros técnicos.
Serviced, in very good condition, approx. 4,800 hours worked.
The machine is in very good condition, connected, and available for testing.
The Fanuc ROBOCUT α-C800iB wire EDM machine represents a high-precision and reliable solution for electrical discharge machining of demanding components. This 2016 model is an ideal choice for tool and mold making, where maximum shape accuracy and surface quality are required. Thanks to the advanced Fanuc 31i-WB control system, it offers intuitive operation and efficient performance. The equipment is regularly serviced, in very good condition, and is ready for a live demonstration under power upon agreement.
| Año de fabricación: | 2005 |
| Carrera de eje X | 550 mm |
| Carrera de eje Y | 350 mm |
| Carrera de eje Z | 400 mm |
| Sistema de control | No |
| Año de fabricación: | 2018 |
| Carrera de eje X | 600 mm |
| Carrera de eje Y | 400 mm |
| Carrera de eje Z | 410 mm |
| Sistema de control | Sí |
| Sistema de control Fanuc | Fanuc 31i |
| Máx. peso pieza mecanizada | 1000 kg |
| Año de fabricación: | 2014 |
| Carrera de eje X | 600 mm |
| Carrera de eje Y | 400 mm |
| Carrera de eje Z | 410 mm |
| Sistema de control | Sí |
| Sistema de control Fanuc | Fanuc 31i |
| Máx. peso pieza mecanizada | 1000 kg |
| Año de fabricación: | 2006 |
| Carrera de eje X | 500 mm |
| Carrera de eje Y | 350 mm |
| Carrera de eje Z | 300 mm |
| Dimensiones largo x ancho x alto | 2550x2800x2150 mm |
| Máx. peso pieza mecanizada | 1500 kg |
| Diámetro máximo del alambre | 0,1-0,36 mm |
| Peso de la máquina | 3500 kg |
| Sistema de control | No |
| Año de fabricación: | 2000 |
| Carrera de eje X | 400 mm |
| Carrera de eje Y | 250 mm |
| Carrera de eje Z | 200 mm |
| Dimensiones largo x ancho x alto | 1800 x 1600 x 2180 mm |
| Peso de la máquina | 2500 kg |
| Diámetro de la mesa | 850 x 500 x 200 mm |
| Máx. peso pieza mecanizada | 500 kg |
| Sistema de control | No |